Somálská vláda, která již ve skutečnosti nemá téměř žádnou moc, se v noci na dnešek dohodla s islámskými povstalci ze Svazu islámských soudů, kteří ovládají velkou část jihu země, na zformování společné národní armády. Bylo to oznámeno v súdánském hlavním městě Chartúmu, kde se jednání konala.

Dohoda podle dosavadních zpráv nestanoví, kdy ujednání vstupuje v platnost. Uvádí pouze, že další kolo jednání má začít 30. října opět v Chartúmu. Součástí dohody však má být i vytvoření společného mírového výboru, který by měl rozhodnout o realizaci plánu.

Dalším důležitým bodem dohody je podle informací z Chartúmu závazek islámských povstalců, že ukončí zabírání dalších oblastí země. Obě strany se pak zavázaly, že zastaví propagandu proti sobě navzájem.

Somálský parlament v minulých dnech schválil bezpečnostní plán prezidenta Abdallahiho Yusufa Ahmeda, který předpokládá, že na uklidnění situace v zemi by se měly podílet regionální mírové sbory. Koalice východoafrických států by o nich měla začít jednat již dnes v keňském hlavním městě Nairobi. Zástupci islámských skupin však odmítli "zahraniční vměšování" jako "recept na obnovení občanské války".

Anarchie v Somálsku trvá nepřetržitě od roku 1991, kdy kmenoví ozbrojenci svrhli diktátora Mohammeda Siada Barreho. Poté začaly jednotlivé skupiny bojovat mezi sebou. Konflikt si v zemi se zhruba osmi miliony obyvatel od té doby vyžádal statisíce mrtvých.

Svaz islámských soudů dobyl hlavní město Mogadišo počátkem června a v průběhu následujících týdnů ovládl další oblasti na jihu země. V obsazených oblastech tvrdě prosazuje uplatňování islámských zásad.