Spolumajitel divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl, jehož scéna dosud marně žádala Prahu o granty, nyní podal žalobu u Evropského soudu. Nelíbí se mu, že konkurenční divadla dotace dostala, a byla tak zvýhodněna. Požaduje, aby soukromé scény neměly na granty nárok.
HN: Proč jste se obrátil na mezinárodní soudy a nikoliv na české?
Protože jsem americký občan a jako takový mám nárok na ochranu svých investic, a to na základě smlouvy mezi ČR a USA.
HN: Ještě v březnu jste ostře kritizoval i nezisková divadla, která obdržela dotace. Mluvil jste o diskriminaci soukromých divadel. Teď ale napadáte soukromníky. Proč?
Musí se rozlišit ziskový sektor a neziskový, což se zatím neděje. S dotacemi pro nezisková divadla nemůžu nic dělat, i když se mi hrubě nelíbí pravidla, za kterých dostávají peníze. Ale když stát nebo město zasáhne do tržního prostředí, tedy do hospodaření obchodních společností, tak si myslím, že je to protizákonné, ale o tom právě musí rozhodnout mezinárodní soud. Je to principiální věc. Jsem pro to, aby obchodní společnosti vůbec neměly nárok na veřejné granty.
HN: Kritizujete granty, ale veřejné peníze Praha rozděluje také v rámci spolupořadatelství a partnerství. Tyhle peníze vám nevadí?
Je to určitý druh koproducentství, který je běžný po celém světě. Tak jako například banka dává peníze na nějaký projekt. Město za to dostane prostor v propagačních materiálech a reklamní kampani.
HN: Banka ale dává soukromé peníze, ne veřejné...
Ano, ale není naší věcí zkoumat původ peněz koproducenta. Každé město si může vlastními pravidly zvolit, komu a na co dá peníze za své zviditelnění, tak je to opravdu běžné po celém světě.
HN: Ta Fantastika dostala loni dva milióny od města v rámci spolupořadatelství. Jestli nyní soudní při vyhrajete, budete možná muset tyto peníze vracet. Souhlasíte s tím?
Samozřejmě. Jestli to soud uzná za protiprávní, a pokud všichni ostatní budou muset vracet desítky miliónů, pak samozřejmě rád vrátím i tyto dva miliony.
HN: Proto jste letos nepřijal partnerství města pro chystaný muzikál Božena Němcová?
Ano. V této situaci nemohu přijímat žádné peníze, dokud vše po právní stránce nebude vyřešeno.
HN: V důsledku vašich žalob město zastavilo grantová řízení i pro neziskové subjekty. Není vám líto, že to může poškodit i ty, které bez grantů nepřežijí?
Nevím, jestli to je v důsledku mých žalob, ale v každém případě je to prozatímní rozhodnutí města a já ho respektuji, i když si myslím, že jde jen o obchodní společnosti.
HN: Jedním z těch, na koho míří vaše kritika, je například i divadlo Semafor. Cítíte se ohrožen konkurencí Semaforu?
Nejde přece o Semafor jako takový, je to ale právě příklad jedné obchodní společnosti, a o ty se jedná.
- SUPPLIER DEVELOPMENT ENGINEER
- Generální manažer společnosti
- SALES DIRECTOR
- Senior HR Consultant / Future Branch Manager
- Ředitel divize
- ředitel o.p.s. Sladovna Písek
- koordinátor vzdělávacích akcí a kurzů
- Senior manager (Brno)
- Manažer plánování Divize služeb BOZP, PO a ŽP
- ŘEDITEL/ŘEDITELKA SPOLEČNOSTI - REKLAMNÍ AGENTURY

























