Na práci v zahraničí pomýšlí asi 45 procent českých lékařů a lékařek. A téměř třetina z nich už kvůli tomu dokonce podnikla nějaké kroky. Nejčastěji by se doktoři chtěli vypravit do Británie, Irska a Německa. Vyplývá to z výzkumu o riziku odlivu kvalifikovaných sil z Česka do zahraničí, který vypracoval Výzkumný ústav práce a sociálních věcí.

Hlavním důvodem k odchodu za zaměstnáním do ciziny jsou vyšší výdělky. Následuje možnost působit v oboru a lepší pracovní podmínky. Do výzkumu se zapojilo 462 lékařů do 55 let. Třetina z nich působila v Praze. Pracovní prostředí a vybavenost pracoviště v Česku hodnotí jako dobré zhruba dvě třetiny doktorů. Přesto by u tří čtvrtin lidí, kteří jsou ochotni vydat se do ciziny, rozhodovaly právě pracovní podmínky, na něž si nyní lékaři stěžují. Podle úpravy, kterou navrhuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), by se totiž pracovní týden lékařů měl prodloužit ze 40 hodin na 48. Návrh má splnit podmínky zákoníku práce, který povoluje 400 hodin přesčasů za rok. Řada doktorů jich odpracuje ale i 1000.

"Nedostatek lékařů pociťuje řada vyspělých evropských zemí a o české lékaře je v zahraničí zájem," uvádějí autoři výzkumu. O odchodu natrvalo se zmiňuje pak každý osmý lékař, který na zahraničí pomýšlí. "Toto číslo je varovné," zdůrazňuje autorský tým.