severni-jizni-korea-mapa-192.jpgTři rakety krátkého doletu odpálila v pátek Severní Korea na svém západním pobřeží. Informoval o tom mluvčí jihokorejského prezidenta I Tong-kwan, podle něhož bylo odpálení střel součástí běžného vojenského cvičení. Pchjongjang před testem údajně uzavřel lodní provoz v oblasti Žlutého moře, odkud byly rakety vystřeleny.

Raketové zkoušky následovaly den poté, co KLDR vyhostila jihokorejské manažery ze společného průmyslového střediska Kaesong na severokorejské straně přísně střežené hranice.

"Věříme, že Severní Korea si nepřeje zhoršení vztahů mezi našimi zeměmi," prohlásil přesto I Tong-kwan.

ČTĚTE VÍCE

Korejské smíření se zadrhává, přes hranici míří kritika

Pchjongjang vlastní podle agentury Reuters asi 800 balistických střel různého doletu. Všechny mohou údajně zasáhnout jakoukoli část Jižní Koreje a některé oblasti Japonska. V dobách politických krizí KLDR často přistupuje k jejich zkouškám.

Licitace o jaderný program 

Podle agentur je test raket i vypovězení manažerů z Kaesongu reakcí na tvrdší přístup nové jihokorejské vlády ke KLDR. Jihokorejský ministr pro sjednocení Kim Ha-džung nedávno oznámil, že Soul se zdrží rozšiřování průmyslové zóny v Kaesungu, dokud nebude vyřešen spor kolem kontroverzního severokorejského jaderného programu.

Nový jihokorejský prezident I Mjong-bak kromě toho přislíbil tvrdší linii vůči Severní Koreji v otázce porušování lidských práv v této komunistické zemi. I Mjong-bak hrozí KLDR omezením hospodářské a potravinové pomoci, pokud Pchjongjang nepropustí asi 1000 Jihokorejců, kteří byli unesení po skončení korejské války v 50. letech.

KLDR v pátek prostřednictvím prohlášení mluvčího ministerstva zahraničí také varovala Spojené státy, že odklady v řešení sporných otázek by mohly zpomalit celkové dokončení jaderného odzbrojení.

"Pokud Spojené státy nadále naléhavě tvrdí, že neexistující existuje a že odkládají urovnání jaderné otázky, bude to mít vážné důsledky na odstavení jaderných zařízení," citovala prohlášení agentura KCNA.

Severní Korea v únoru odmítla předat Spojeným státům úplný seznam svých jaderných zařízení, dokud nedostane přislíbenou energetickou pomoc a USA ji nevymažou ze seznamu zemí podporujících terorismus.

USA, Japonsko, Rusko, Čína a Jižní Korea se loni v říjnu v rámci šestistranných rozhovorů s KLDR zavázaly dodat do Severní Koreje 500 000 tun topných olejů. Pchjongjang měl výměnou za pomoc rozebrat všechny své jaderné komplexy a poskytnout USA úplný seznam svých nukleárních aktivit.

Podle severokorejských údajů však do země dorazilo pouze 200 000 tun paliva. Pchjongjang si rovněž stěžuje, že USA ještě neodstranily KLDR ze seznamu režimů podporujících terorismus. Spojené státy však tento krok, který zaručí zrušení některých sankcí uvalených na Severní Koreu, podmiňují odevzdáním soupisu jaderných zařízení. KLDR ho původně měla předat do konce roku 2007, ale tento závazek nesplnila.