Vyplývá to z materiálu Přehled zaměstnanosti občanů ČR na území států EU/EHP a Švýcarska v letech 2005-2007, který v dubnu předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR na jednání vlády. I když se zpracovatelé materiálu snažili získat maximální počet relevantních informací, od některých evropských států nebylo možné tyto statistické údaje získat, neboť je nesledují. Nízká může být i vypovídací hodnota některých získaných údajů: v některých státech totiž registrují příchozí pracovníky, ale již nezaznamenávají jejich odchod. EUROSTAT, který zastřešuje sběr těchto dat, požadované údaje neposkytuje.

Nejoblíbenější země

Ve Spojeném království pracovalo minulý rok 30 tisíc Čechů. Údaj může být ale nepřesný. Vychází totiž z dat tzv. registru pracovníků WRS, z něhož se značná část pracovníků neodhlašuje. Ve Velké Británii pracují Češi nejčastěji ve službách, pohostinství, zemědělství, výrobě a potravinářském průmyslu.

Rovněž údaje o počtu Čechů zaměstnaných v Irsku (12 000 za rok 2007) mohou být zavádějící, protože Irsko registruje příchod zahraničních pracovníků, nikoliv jejich odchod. A ve kterých odvětvích nejčastěji Češi v Irsku pracují? Nejvíce občanů České republiky je zde zaměstnáno ve stavebnictví a pohostinství.

U našich jižních sousedů pracují Češi nejčastěji ve stavebnictví a strojírenství, v turistickém ruchu a ve zdravotnictví. V roce 2007 bylo v Rakousku registrováno 5 278 pracovníků s českým občanstvím. Na základě bilaterálních smluv bylo v minulém roce v Rakousku zaměstnáno přibližně 140 našich občanů (na základě Dohody o výměně zaměstnanců za účelem rozšíření jejich odborných a jazykových znalostí asi 40 osob, na základě Dohody o zaměstnávání občanů v příhraničních oblastech asi 100 osob), ostatní povolení byla udělena mimo tyto dohody.

Německý pracovní trh stále s omezením

Německo - stejně jako Rakousko, Belgie, Dánsko nebo Francie - patří k zemím, které ještě uplatňují vůči pracovníkům z nových členských zemí EU restriktivní opatření. Podle posledních informací využije Německo možnosti omezit přístup na svůj pracovní trh občanům nových členských zemí EU - včetně Česka - na další dva roky. Nedávno tuto informaci otiskl na svých stránkách německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Podle statistik MPSVv Německu pracovalo minulý rok 13 579 občanů ČR. Češi pracovali nejčastěji ve zpracovatelském průmyslu nebo jako řemeslníci, dále v pohostinství, v pronájmu pozemků a bytů, v obchodě a ve zdravotnictví. Na základě Dohody o vzájemném zaměstnávání občanů za účelem rozšíření odborných a jazykových znalostí získalo loni pracovní povolení v Německu 71 Čechů, sezonní pracovní povolení (max. na čtyři měsíce) obdrželo 1 106 občanů ČR. Ostatní povolení jsou udělována mimo bilaterální dohody.

Zdroj: MPSV