Budoucí ministr financí v letní úřednické vládě Eduard Janota dostal od premiéra Jana Fischera za úkol prověřit obří tendr na odstranění starých ekologických škod za 115 miliard korun. Pokud jedna z největších veřejných zakázek v historii nebude jednoznačně transparentní, je to podle Janoty velký problém.

"Tam není řečeno, že by se to nemohlo zastavit. Když nebudu přesvědčen, že má zakázka dostatečné kontrolní mechanismy, předurčí to mé chování. Ale teď neznám detaily, takže nechci předbíhat," řekl Janota v rozhovoru pro čtvrteční Hospodářské noviny.

Do dalšího kola výběrového řízení v dubnu postoupily firmy Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental services. Celkem se do tendru přihlásilo šest firem.

Janota připouští, že ČSSD i ODS mají velký zájem na tom, aby se v zakázce pokračovalo. Zda si úřednická vláda troufne v případě pochybností tendr zastavit, nechává ministr financí zatím otevřené.

"Neříkám tak ani tak. Ale budu tady pět měsíců a nehodlám si za tu dobu udělat ostudu, aby někdo mohl říkat, že jsem něco hrubě zanedbal," dodal.