Ministr vnitra Jurij Lucenko předal toto úterý parlamentu a ukrajinské premiérce Juliji Tymošenkové písemnou žádost o uvolnění z funkce s prosbou, aby ji poslanci vyřešili bez jeho přítomnosti, informovala agentura Interfax.

"Požádal jsem premiérku a předsedu parlamentu, aby vyřešili otázku mé demise na zasedání parlamentu bez mé přítomnosti a v nejbližší době," řekl podle agentury Reuters Lucenko na tiskové konferenci.

"Stal jsem se obětí banální situace nafouknuté do politického skandálu, a to kvůli vnitřním mocenským třenicím na Ukrajině," dodal.

Popíraný incident

Podle čtyřiačtyřicetiletého Lucenka byl touto banální situací incident na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, který se stal 4. května. Napadl tam spolu s 19letým synem Oleksandrem tamní personál, který je opilé nechtěl pustit do letadla, když měli přesednout do dalšího spoje během cesty do Soulu v Jižní Koreji. Výtržnost ukončila policie, když politika a jeho syna zadržela. Oba Lucenkové během potyčky zranili čtyři policisty. Propuštěni byli z policejní cely až o řadu hodin později po vystřízlivění.

Přestože incident médiím potvrdila německá policie, Lucenkovo ministerstvo vnitra jej dlouho popíralo. "Nedošlo k žádnému incidentu, ministr jen zmeškal let," tvrdil tehdy mluvčí ministerstva. Prezident Viktor Juščenko v reakci na případ vyzval premiérku Juliji Tymošenkovou, aby do 48 hodin věc prošetřila. Žádná oficiální zpráva o výsledcích šetření vydána nebyla, ovšem Lucenko podal demisi.

Opora vlády

Lucenko přitom patřil k oporám nynějších vládnoucích sil na Ukrajině. V roce 2004 pomáhal organizovat masové protesty proti údajnému zfalšování výsledků prezidentských voleb. Pro demonstrace se vžilo označení "oranžová revoluce" a vynesly k moci prozápadního prezidentského kandidáta Juščenka i nynější premiérku Tymošenkovou.

Nedávný incident ve Frankfurtu však zdaleka není Lucenkův jediný. Již v roce 2006 ho kyjevský soud uznal vinným z korupce, odsouzen však byl jako ministr vnitra pouze k pokutě 340 hřiven (1500 Kč). Další skandál následoval v roce 2008, kdy se Lucenko popral s kyjevským starostou přímo před zraky politické smetánky. Oba muži se nejprve na schůzi ukrajinských gubernátorů u prezidenta vzájemně obvinili ze zpronevěry, aby se - už po odchodu hlavy státu - do sebe pustili pěstmi. Juščenko rvačku odsoudil jako ostudu a požádal prokuraturu, aby incident prošetřila.