Krajský soud v Hradci Králové v případu údajného tunelování ostravské důlní společnosti OKD všechny tři obžalované zprostil viny. Před soudem stáli bývalí majitelé OKD Viktor Koláček a Petr Otava a někdejší místopředseda představenstva dolů Jan Przybyla.

Státní zástupce navrhl, aby Viktor Koláček a Petr Otava dostali osm let vězení za údajné tunelování dolů. Spolu s nimi měl být podle jeho názoru podmíněně odsouzen také někdejší místopředseda představenstva OKD Jan Przybyla.

Krajský soud v Hradci Králové, u kterého dospěl letitý spor do finále, však neshledal dost důkazů k tomu, aby žalobě vyhověl. Tvrzení, podle kterého pro sebe a svoji firmu Karbon Invest získali uhlobaroni na úkor firem OKD a Českomoravské doly (ČMD) majetek ve výši asi 2,1 miliardy korun, odmítl.

Žádná škoda

Také údajně poškozené firmy po celou dobu procesu tvrdily, že jim žádná škoda nevznikla, smlouvy uzavřené mezi jednotlivými subjekty byly podle nich pro všechny přínosné.

Smlouvy, které soud posuzoval, byly uzavřeny v lednu 1999. Státní zástupce uvedl, že peníze z OKD obžalovaní získali i na úkor dalších akcionářů důlní firmy, kterou v té době spoluvlastnil i stát.

Případ se táhl velmi dlouho. Hradecký soud kauzu projednával s přestávkami od letošního ledna. "Takřka 100 svědků bylo vyslechnuto osobně, výpovědi asi 170 svědků byly přečteny. Rozsáhlý materiál spisu má přes 30.000 stránek," řekl ČTK ve středu soudce Miroslav Mjartan. Všichni tři obžalovaní již při zahájení procesu vinu odmítli a využili práva nevypovídat.

Koláček a Otava odkazovali na svou výpověď na policii v roce 2003. Koláček policejní obvinění tehdy označil za směsici údajů neodpovídajících skutečnosti a za konstrukci. "Šlo o optimální úpravu vztahů mezi členy koncernu," řekl tehdy ke smlouvám Koláček.

Otava na policii obvinění označil za absurdní a vykonstruované. Způsob řízení koncernu byl podle něj profesionální a efektivní. Výhrady k němu podle Otavy nevznesli ani mezinárodní auditoři.

Stíhání uhlobaronů policie zahájila v listopadu 2003. O rok později Koláček a Otava prodali doly multimilionáři Zdeňku Bakalovi, současnému majiteli NWR a také společnosti Economia, vydavateli HN či iHNed.cz.


 

Přehled hlavních událostí  v tomto případu

28. listopadu 2003 - Předsedu představenstva OKD a jednoho z majitelů firmy Karbon Invest (KI) Viktora Koláčka zadržela policie. Za zneužití informací v obchodním styku byl stíhán i bývalý místopředseda představenstva OKD Jan Przybyla. Policie je vinila, že ovládané OKD a Českomoravské doly (ČMD) od roku 1999 připravili nevýhodnými smlouvami o cca 1,5 miliardy korun.

29. listopadu 2003 - Policie obvinila i předsedu dozorčí rady OKD Petra Otavu. Všichni tři byli po výslechu propuštěni.

17. prosince 2003 - Státní zástupce Karel Kalda řekl, že trestní stíhání Koláčka a jeho dvou kolegů je opodstatněné. Stížnosti obviněných zamítl.

23. ledna 2004 - Podle České televize obvinila policie Koláčka a Otavu z dalšího trestného činu. Bylo jím zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění v souvislosti s navýšením základního kapitálu KI (OKD byly dceřinou firmou KI).

29. ledna 2004 - Právní zástupci Koláčka podali stížnost proti rozšíření trestního stíhání.

30. ledna 2004 - Koláček se vzdal funkce ve vedení OKD. Odstoupení ale podle něj nesouviselo s jeho obviněním.

20. února 2004 - Funkce předsedy dozorčí rady v OKD se vzdal Otava. Spolu s Koláčkem ale zůstali vlastníky OKD.

9. listopadu 2004 - Koláček a Otava prodali doly, konkrétně KI, přes kterou OKD i ČMD ovládali. OKD prostřednictvím dceřiné firmy Charles Capital získala kyperská společnost RPG Industries, kterou spoluvlastní Zdeněk Bakala.

22. října 2005 - Mladá fronta Dnes napsala, že Koláčkovi a Otavovi zřejmě hrozí soud. Nikoliv však kvůli vytunelování OKD a ČMD, ale kvůli údajným majetkovým machinacím v dolech OKD.

28. února 2006 - Policie podle deníku Právo navrhla obžalovat Koláčka a Otavu. Obviněni byli z toho, že důlním firmám způsobili nevýhodnými smlouvami škodu 1,5 miliardy korun.

22. června 2006 - Moravskoslezský deník uvedl, že Koláčka a Otavu čeká soud. Zpovídat by se měli z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku. Souzen má být také Przybyla. Ostravská pobočka Vrchního státního zastupitelství v Olomouci na ně podala obžalobu.

31. října 2006
- Na návrh obžalovaných se kauza kvůli možné podjatosti soudců přesunula z Ostravy do Hradce Králové.

14. května 2007 - Krajský soud v Hradci Králové zastavil trestní stíhání Koláčka, Otavy a Przybyly. Podle senátu soudu nebyla naplněna skutková podstata žalovaných trestných činů.

29. října 2007 - Podle deníku Právo se Vrchní státní zastupitelství v Praze se neodvolalo proti rozhodnutí soudu v Hradci Králové.

září 2008 - Vrchní soud v Praze usnesení hradeckého soudu částečně zrušil a nařídil případ projednat. Soud rozhodl z podnětu Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které se proti rozsudku hradeckého soudu odvolalo.

16. prosince 2008 - Krajský soud v Hradci Králové nařídil na 5. až 7. ledna 2009 první jednání v případu Koláčka, Otavy a Przybyly.

leden 2009 - Otava a Koláčný odmítli vypovídat u soudu a odkázali na své předchozí policejní výslechy

24. června 2009 - žaloba žádá pro hlavní obžalované osm let vězení. 

25. června 2009 - soud vynesl první verdikt v případu: osvobozující