Zdeněk Doležel, bývalý poradce premiérů ČSSD Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka, má důvod k radosti. Poté, co jej v únoru soud znovu osvobodil v kauze známé jako "pět na stole v českých", vyjšel vítězně i z takzvané budišovské aféry. Ve středu ho totiž třebíčský okresní soud zprostil obžaloby společně s úředníkem ministerstva zemědělství Miloslavem Řehulkou.

Obžaloba muže vinila z vydírání architekta Marka Řičáře, státní zástupce ale už v úterý navrhl zproštění obžaloby u obou aktérů kauzy. 

"Musel jsem učinit variantní návrh. Předpokládám rozhodnutí soudu, že budou obžalovaní zproštěni obžaloby," řekl v úterý žalobce Zdeněk Špaček. Svůj návrh zdůvodnil zásadními pochybnostmi o věrohodnosti hlavních svědků.

Podle něj byl problematický především způsob výpovědi Řičáře, zmínil také vyznění výpovědi redaktora Janka Kroupy, jehož reportáž v televizi Nova na případ upozornila.

Další aktér kauzy je po smrti 

Kauzu, spojenou s budišovským zámkem, projednává soud od 7. července. Z vydírání byl původně obžalován také bývalý starosta Budišova Ladislav Péťa, který však letos v květnu zemřel.

Vydírání se skupina údajně dopustila tím, že požadovala po Řičářovi vydání účetnictví společnosti Bono Publico, jejímž prostřednictvím měla být získána evropská dotace na opravu zámku.

Péťa, Doležel a Řehulka údajně nadhodnotili náklady na rekonstrukci zámku tak, aby si mohli mezi sebe rozdělit zhruba 30 milionů korun. V souvislosti s podezřením z podvodu a manipulace s dotacemi však žádné obvinění nepadlo. Doležela a Péťu kriminalisté původně vinili také z úplatkářství. Doležela ale státní zastupitelství tohoto obvinění zprostilo a u Péti ho překvalifikovalo z přímého úplatkářství na nepřímé.

Klíčový svědek obviněn z podvodu 

Klíčového svědka Řičáře policie v minulých dnech obvinila z úvěrového podvodu a praní špinavých peněz. Údajně nevyužil správně patnáctimilionovou dotaci ministerstva pro místní rozvoj, určenou pro společnost, v níž působil. Řičář se nyní skrývá v programu na ochranu svědků.

Péťův obhájce Oldřich Chudoba v úterý požádal státního zástupce, aby podal trestní oznámení na Řičáře a na neznámého pachatele z řad policie. Špaček uvedl, že tak sice neučiní, ale připustil, že po rozhodnutí soudu vyšle signál státnímu zastupitelství.