Jak se promění česká energetika v příštích 40 letech? Na to odpovídá nová Státní energetická koncepce, kterou v úterý na vládě představil ministr průmyslu Vladimír Tošovský. "Nesbíráme politické hlasy," tvrdí sám ministr. Jenomže právě koncepce ministra bez politického mandátu má šanci na úspěch. Nový plán má totiž u politiků velmi slušné vyhlídky na prosazení. Hlavní myšlenky podporují hlavní politické strany - ODS i ČSSD.

Na druhou stranu Tošovského materiál širokou politickou podporu ani nepotřebuje. Státní energetická koncepce je plně v kompetenci vlády a shodne-li se na ní kabinet, vstoupí v platnost. Vláda ji dostane na stůl po skončení meziresortního připomínkového řízení zřejmě ještě do konce roku.

Jak ale HN potvrdili Tošovského předchůdci Milan Urban i Martin Říman, na sympatiích k jaderné energetice a ochotě zrušit ekologické limity těžby se političtí protivníci shodnou. Projde-li materiál ve vládě, stanoví mantinely pro českou energetiku až do roku 2050.

"Tošovského návrh je v podstatě dopracování naší vlastní koncepce, kterou jsme nestihli dokončit. Nemám s ním problém," řekl HN Martin Říman z ODS, který seděl v ministerském křesle před Tošovským. I Říman je příznivec jaderné energetiky a maximálního využití domácích surovin. Jenomže svůj pohled nemohl prosadit - v předchozím kabinetu byl vázán koaliční dohodou, do níž Strana zelených prosadila slib zachování limitů těžby hnědého uhlí a moratorium na stavbu nových jaderných bloků.

Tošovského návrh podporuje i sociálně demokratický exministr průmyslu Milan Urban: "Je to cesta správným směrem. Výhrady mám jen k tomu, že o zrušení limitů těžby by mělo definitivně rozhodnout krajské referendum. A nemyslím, že je vhodné otvírat nové uranové ložisko v severních Čechách."

ANIMACE: Jaké jsou hlavní body Tošovského plánu?