Právník Pavel Zářecký přijal nabídku stát se předsedou legislativní rady vlády a ministrem. ČTK to ve čtvrtek řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek, který Zářeckému funkci nabídl. Paroubek už záležitost projednal i s premiérem Janem Fischerem. Jmenování Zářeckého tedy podle předsedy sociálních demokratů nic nebrání.

Paroubek dodal, že Zářecký má bohaté legislativní zkušenosti a že to bude člověk na svém místě. Zářecký vedl legislativní radu vlády již v letech 2005 až 2006, v současné době je jejím řadovým členem.

Devětašedesátiletý právník byl v minulosti náměstkem ministra vnitra či náměstkem ministra spravedlnosti, v roce 1999 působil jako vládní vyjednavač ve věci plotu v Matiční ulici v Ústí nad Labem. V letech 1966-1969 byl členem KSČ, poté se stal bezpartijním. Po listopadu 1989 začal učit na právnických fakultách v Praze a Plzni, přednášel i na policejní akademii. Je ženatý, má jednu dceru.

V kabinetu se objeví celkem tři nováčci. Kromě nově zřízené funkce ministra - šéfa legislativní rady vlády - se změní ministr pro evropské záležitosti a ministr životního prostředí. Dosavadního ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho vyslala vláda do Evropské komise. S premiérem Fischerem se na tom dohodly ODS a ČSSD.

Sociální demokraté určili šéfa legislativní rady, občanští demokraté teď podle dohody určí nástupce Füleho. Šéf ODS Mirek Topolánek už jméno nového ministra zná, zatím si ho ale nechává pro sebe. Novinářům prozradil pouze to, že nejde o náměstka Marka Moru, o němž se spekulovalo.