Rumunský ústavní soud v pátek nařídil přepočítání hlasů anulovaných po druhém kole prezidentských voleb. Výsledky hlasování zpochybnila levice, která poukázala na řadu podvodů a neuznala vítězství odstupujícího prezidenta Traiana Baseska.

"Většina soudců rozhodla přezkoumat a znovu přepočítat anulované hlasovací lístky, aby se zjistilo, zda jsou rozdíly mezi volebními protokoly a skutečností," uvedl ústavní soud v rozsudku. Centrální volební komise očekává, že hlasy prohlášené za neplatné by měly být přepočítány do pondělí do 14:00 SEČ.

Ústavní soud musí rozhodnout také v další žádosti Sociálnědemokratické strany (PSD). Prezidentský kandidát PSD Mircea Geoana v úterý soud oficiálně požádal, aby zrušil výsledky voleb, které vyhrál s 50,33 procenta hlasů Traian Basescu. Získal tak jen o 70.000 hlasů více než jeho sociálnědemokratický rival (49,66 procenta). Soud ve čtvrtek v této souvislosti oznámil, že chce rozhodnout rychle, ale vynesení verdiktu si vyžádá několik sezení.

PSD: Při volbách se podvádělo

Podle PSD provázely nedělní prezidentské volby rozsáhlé podvody, jako je kupování hlasů, několikanásobné hlasování některých osob a chyby ve volebních protokolech.

Anulováno bylo 138.446 hlasů, tedy asi 1,32 procenta z celkového počtu. V prvním kole 22. listopadu bylo podle ústřední volební komise anulováno 227.000 hlasů.

Soud musí nyní rozhodnout, zda jsou volební výsledky platné, nebo nařídit opakování voleb. Pokud by ale výsledky kvůli nesrovnalostem anuloval, mělo by se náhradní kolo hlasování podle rumunských zákonů konat druhou neděli po vynesení verdiktu.

Basescu: Volby byly regulérní

Basescu popřel jakékoli podvody a rozhodnutí soudu označil za normální a demokratické.

"Jde o korektní rozhodnutí ústavního soudu, který vyšel vstříc požadavku PSD," komentoval rozhodnutí soudu. Prezident již ve středu vyslovil přesvědčení, že soud potvrdí výsledek voleb.

Jeho spojenci liberální demokraté se pokusili zahájit jednání o novém kabinetu a vyzvali Geoanova předvolebního spojence - liberální opozici - k vytvoření centristické vládní koalice.

Liberálové ale řekli, že pro zahájení jednání je klíčové rozhodnutí soudu, a Geoanova strana odmítla jakoukoli dohodu s Baseskem.

Političtí komentátoři vesměs neočekávají, že by soud výsledky prezidentské volby zvrátil.

Rumunský list: Jsme o další krok blíže k chaosu

"Nemyslím si, že bude tolik hlasů uznáno za platné, aby to mohlo změnit výsledek voleb," řekl politický komentátor listu Evenimentul Zilei. "Jen to prodlouží politickou nejistotu. Jsme o další krok blíže k chaosu," řekl.

Úkolem nové vládní koalice bude prosadit účinná protikrizová opatření, která mají vyřešit ekonomický úpadek v zemi. Rumunsko nemá od říjnového pádu kabinetu legitimního předsedu vlády.

Jedním z hlavních úkolů nového prezidenta bude obnovit politickou stabilitu země, aby mohla čerpat ze záchranného úvěru 20 miliard eur (přes půl bilionu korun), který mu poskytly Evropská unie, Světová banka a Mezinárodní měnový fond. Půjčka je ale podmíněna přísnými rozpočtovými škrty, reformami a vytvořením nové vlády.