Nový prezident Evropské unie Herman Van Rompuy svolal mimořádný summit bloku na 11. února. Šéfové států a vlád na něm budou řešit hlavně ekonomické otázky - třeba to, jak Evropu zasaženou krizí vrátit zpět k hospodářskému růstu.

Pro bývalého belgického premiéra, který se své nové role ujal v pondělí, jde o první větší iniciativu. Na konání summitu se lídři 27členného bloku dohodli již na svém prosincovém zasedání, avšak zatím nebylo určeno datum.

"Je to můj první pracovní den, připravuji již příští Evropskou radu (summit) na 11. února," podotkl v pondělním prohlášení prezident s tím, že hlavním tématem bude ekonomika EU.

Jeho post vznikl na základě Lisabonské smlouvy o reformě EU. Role unijního prezidenta, který je oficiálně označován jako stálý předseda Evropské rady, zatím není úplně jasná. "Prezident" by měl 2,5 roku předsedat summitům EU. Tuto roli až dosud zastával prezident či premiér předsednické země, kterou je tento půlrok Španělsko. Role prezidenta při zastupování unie v zahraničí zatím není příliš vyjasněná.

Dvaašedesátiletý belgický křesťanský demokrat je necelý rok premiérem své země.

Přestože za belgickými hranicemi je takřka neznámý, doma se mu podařilo uklidnit spory mezi frankofonní a vlámskou částí země. Van Rompuy je považován za intelektuála, napsal již šest knih a mezi své záliby řadí i psaní japonské poezie zvané haiku.