Politici se podle předsedy ODS Mirka Topolánka shodují na dřívějším termínu voleb, než chce prezident Václav Klaus. Ten uvažuje, že volby vyhlásí 28. a 29. květen. Šéf ODS to řekl po obědě, na který ho Klaus pozval. 

Termín voleb sice Topolánek nepovažuje za zásadní věc, ale z praktických důvodů podle něho "každý týden, o který se zkrátí volební období této Poslanecké sněmovny, je týden dobrý". Proto apeluje na prezidenta, aby ohlášený termín ještě zvážil.

Předseda ODS připustil, že Klaus má pro svůj termín dobré důvody, ale celá politická scéna se přiklání k dřívějšímu konání voleb. Jen lidovci dali najevo, že jim prezidentem oznámený termín vyhovuje. "Budeme hledat nějaký kompromis, ale rozhodnutí je nakonec stejně v kompetenci pana prezidenta," podotkl Topolánek.

Argumenty, které má prezidentská kancelář pro volby v posledním květnovém termínu, jsou podle něj technické a souvisí především s dalšími volbami. Mezi možnostmi řešení předseda ODS zmínil například změnu termínu konání voleb na jiné dny než nynější pátky a soboty.

Podle Topolánka není ale termín jarních voleb zásadní komplikací. "Je to problém vzhledem ke kampaním. Pro nás čím dříve se oznámí termín voleb, tím dříve mohou volební štáby udělat rozhodnutí o zahájení kampaně a objednávkách nejrůznějších nosičů," řekl předseda ODS. Termín voleb podle něj Klaus rozhodně neoznámí před stále neuskutečněnou schůzkou s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem.

V týmu ODS budou někteří členové bývalé NERV  

Topolánek s Klausem i premiérem Janem Fischerem se také shodují na potřebě využít všech prostředků, aby se neprohluboval už tak obrovský deficit státního rozpočtu. Platí to podle něj i pro návrhy na zachování mateřské v loňské výši, takzvaný 13. důchod a další, které bude projednávat lednová schůze Poslanecké sněmovny.

"Jasně se ukáže, a je to i dobře před volbami, kdo na které straně stojí. Kdo stojí na straně odpovědnosti, kdo na straně populismu," poznamenal šéf ODS.

Topolánek také po obědě s prezidentem řekl, ODS utvoří skupinu ekonomů, kteří by straně měli pomáhat před květnovými volbami do sněmovny a v případě vítězství s ní spolupracovat i ve vládě. Mělo by podle něj jít o podobný poradní orgán, jako byla Národní ekonomická rada vlády (NERV), kterou jeho vláda ustavila loni kvůli řešení ekonomické krize.

Hlavním úkolem odborné skupiny podle Topolánka bude stabilizovat rozpočet a bojovat s hrozbou veřejného dluhu. Měla by navrhnout také dlouhodobé změny důchodového systému a sociální politiky.

V poradním týmu podle Topolánka budou i někteří členové bývalé NERV. Má prý jít o "nezávislé odborníky", nikoliv straníky. Šéf ODS ale připustil, že obsazení skupiny nemůže být stejné, jako měl NERV, protože někteří členové bývalého vládního orgánu měli blíže k ČSSD či jiným stranám.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) byla ustavena loni v lednu jako odborný poradní a konzultační orgán, který předložil ministrům své návrhy na řešení krize. Na základě těchto návrhů vznikl vládní národní protikrizový plán, který premiér Topolánek představil 18. února. Po pádu Topolánkovy vlády však nebyl realizován.

Topolánek je pro Klause "těžká politická váha" 

Topolánek dnes od Klause dostal jeho poslední knihu Kde začíná zítřek. Sám mu dárek nepřinesl, protože prý v poslední době neměl čas psát knihy.

Prezident ještě před schůzkou připomněl, že s Topolánkem, s nímž má v současnosti napjaté vztahy, se v minulých letech scházel na zámku v Lánech, když předseda ODS stál v čele koaliční vlády.

Prezident si prý nedovede představit, že by se s takovou "těžkou politickou váhou" nesešel i nyní, když je Topolánek pouze předsedou občanských demokratů a vzdal se i poslaneckého mandátu.

S nynějším šéfem kabinetu Fischerem prezident poobědval v pondělí. Klaus po tomto jednání zdůraznil, že deficit rozpočtu pro letošní rok je už nyní hrozivý. Uvedl také, že nepodepíše žádné návrhy zákonů, které by stát dále zadlužovaly. Topolánek, který levicové zásahy do rozpočtu dlouhodobě kritizuje, někdejšího předsedu ODS Klause za tento postoj pochválil.

Klaus letos na novoroční oběd pozval kromě premiéra a předsedů parlamentu i lídry dvou nejsilnějších stran - Topolánka a předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. Paroubek na Hrad zamíří v pondělí.