Chorvaté v neděli začali hlasovat ve druhém kole prezidentských voleb, v nichž si zvolí již třetího prezidenta od vyhlášení nezávislosti země v roce 1991. Posláním nové hlavy státu bude bývalou jugoslávskou republiku úspěšně dovést do Evropské unie.

Volební místnosti se otevřely v 7 hodin a uzavřeny budou v 19 hodin. Hned poté mají být zveřejňovány odhady výsledků na základě průzkumů mezi voliči.

Více než 4,4 milionu voličů, včetně 400 tisíc žijících v zahraničí, zvláště v sousední Bosně, si má vybrat mezi sociálním demokratem Ivem Josipovičem a záhřebským primátorem Milanem Bandičem.

Všechny průzkumy realizované od prvního kola, které se konalo 27. prosince, přisuzovaly vítězství Josipovičovi. Podle posledního z nich měl podporu 55,3 procenta voličů.

Témata kampaně: Krize, korupce, EU

Současný prezident Stjepan Mesić, který stojí v čele Chorvatska od roku 2000 a který zemi přivedl v roce 2009 do Severoatlantické aliance, nemohl podle ústavy už znovu kandidovat, protože jedna osoba nesmí funkci prezidenta vykonávat více než dvakrát.

Dvaapadesátiletý Ivo Josipović je kandidátem Sociálnědemokratické strany (SDP), která je v parlamentu v opozici. Jeho vyzývatel, čtyřiapadesátiletý Milan Bandić, stojí v čele Záhřebu od roku 2000 a kandiduje jako nezávislý.

Hlavními tématy předvolební kampaně byly ekonomické oživení země zasažené recesí, vykořenění korupce a vstup do EU do roku 2012.

V Chorvatsku se prezident dělí o moc s vládou. Je vrchním velitelem ozbrojených sil a má pravomoci zejména v oblasti zahraniční politiky a při jmenování šéfů zpravodajských služeb.