Sociální demokrat Ivo Josipović se podle odhadů výsledků na základě průzkumu mezi voliči stal třetím chorvatským prezidentem od vyhlášení nezávislosti v roce 1991. Hlas mu dalo 64,6 procenta voličů, napsala agentura Reuters s odvoláním na televizní stanici Nova TV. První oficiální výsledky by měla ústřední volební komise oznámit kolem půlnoci.

Josipovičův rival, nezávislý starosta Záhřebu Milan Bandić, obdržel podle průzkumu 35,4 procenta hlasů. Sondáže, kterou provedly chorvatské televizní stanice RTL Televizija a Nova TV, se zúčastnilo 10 tisíc respondentů. Do průzkumu nebylo zahrnuto na 400.000 voličů žijících v zahraničí.

Oficiální údaje, jež se čekají kolem půlnoci, už hlasování Chorvatů v zahraničí zahrnovat budou. Ti tvoří téměř deset procent z celkového počtu všech registrovaných voličů. Jejich hlasy nejspíš připadly Bandičovi, ale konečný výsledek podle Reuters stěží ovlivní.

"Očekávám, že prezident a já budeme dobře spolupracovat," prohlásila chorvatská premiérka Jadranka Kosorová těsně před uzavřením hlasovacích místností.

Po oznámení odhadů propukl podle agentury AFP tábor Josipovičových příznivců v sociálnědemokratickém sídle v jásot.

Větší zájem voličů

K volební účasti zatím nejsou přesné údaje, podle odhadů však překonala velmi nízkou účast v prosincovém prvním kole hlasování. Tři hodiny před uzavřením volebních středisek činila podle ústřední volební komise 37,9 procenta, což je o čtyři procentní body více než ve stejnou dobu před dvěma týdny. Tehdy kvůli nezájmu voličů odevzdalo hlas jen 44 procent voličů.

Výrazně vyšší účast než v kole prvním, až o 130 procent, byla zaznamenána v sousední Bosně a Hercegovině, kde má přes 14 procent ze 4,5 milionu obyvatel vedle bosenského také chorvatské občanství.

Hlavním úkolem nového prezidenta bude povzbudit hospodářský růst a dovést zemi do Evropské unie, jejímž členem by se Chorvatsko mělo stát v roce 2012.


Vizitka Iva Josipoviče


- Je členem opoziční Sociálnědemokratické strany (SDP). Od roku 2003 zasedá v chorvatském parlamentu.

- Vystudoval právo na univerzitě v Záhřebu, kde v současnosti působí jako profesor. Specializuje se na trestní právo procesní a na mezinárodní trestní právo. Je autorem řady odborných článků a publikací.

- Jako právní expert pomáhal zastupovat Chorvatsko před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) a Mezinárodním soudním dvorem OSN (ICJ).

- Kromě práva vystudoval Josipović i kompozici na záhřebské akademii. Skládání vážné hudby se věnuje dodnes a na svém kontě má kolem pěti desítek skladeb. Za skladbu Samba da Camera získal v polovině osmdesátých let cenu Evropské vysílací unie (EBU).

- V osmdesátých letech byl členem Svazu komunistů Chorvatska, později se podílel na jeho transformaci na Sociálnědemokratickou stranu.

- Má pověst racionálního a klidného politika, jeho kritici mu ale vyčítají nedostatek charismatu.

- Narodil se v Záhřebu 28. srpna 1957. Je ženatý; s manželkou Tatjanou, která je rovněž profesorkou práva, mají jednu dceru.