Zákaz závojů ve Francii se zpřísní. Nebude ale totální, protože by mohl narušit některá základní lidská práva muslimských žen, které tuto část oděvu chtějí nosit. Vyplývá to z úterního doporučení francouzské Státní rady, která slouží vládě jako poradní orgán v právních otázkách.

Rada v dokumentu předloženém premiérovi Françoisu Fillonovi nicméně uvedla, že povinnost mít odhalenou tvář může být ospravedlnitelná na některých místech, a to z bezpečnostních důvodů či kvůli potřebě zabránit podvodu. Jde tedy o případy, kdy je zapotřebí znát totožnost dotyčné osoby.

Závoje nejsou ve Francii vítané

Rada konkrétnější nebyla, takže parlamentu, který musí zákaz projednat, je dána široká možnost interpretace tohoto doporučení, tedy nakolik do něho zahrnout hromadnou dopravu, obchody a jiná veřejná místa.

Předpokládá se, že by poslanci mohli záležitost projednat v příštích několika týdnech. Fillon je již v pondělí vyzval k rychlé práci. Podle představ vlády by parlament měl nejdřív přijmout právně nezávaznou deklaraci, která by jasně zdůraznila, že "závoje nejsou ve Francii vítané". Poté by měl být přijat konkrétní zákon, který by již stanovil přesná pravidla pro nošení závojů.

Zpřísnění zákazu, který již platí pro státní úřady a školy, koncem ledna doporučila francouzská parlamentní komise zabývající se otázkou zahalování muslimských žen. Podle ní by se opatření mělo rozšířit i například na státní nemocnice a prostředky hromadné dopravy.

Přestože se ještě očekávají ostré debaty v parlamentu, kde se k otázce staví rozdílně i členové jednotlivých politických stran, předpokládá se, že pravicová většina zákon přijme. Obzvláště poté, co zpřísnění podpořil i prezident Nicolas Sarkozy.

Je burka opravdu náboženský symbol islámu?

Ten loni v červnu vyjádřil názor, že nošení burek jejich nositelky zotročuje a ponižuje. Sarkozy zároveň vyjádřil pochybnost o tom, že jde opravdu o náboženský symbol islámu.

Dosavadní zákaz na úřadech a ve veřejných školách platí již čtyři roky a při svém zavedení vzbudil nelibost až rozhořčení islámského světa. Šlo totiž sice o zákaz nošení ostatentivních náboženských symbolů vůbec, ale v praxi šlo hlavně o šátky muslimek.

Snaha o rozšíření zákazu vzbuzuje pochybnosti, zda bude zákon skutečně vymahatelný. Kriticky se k němu staví nejen socialistická opozice, ale i policisté v terénu.

Zahalování muslimek je přitom ve Francii spíše okrajovou záležitostí. Podle údajů francouzského ministerstva vnitra totiž nosí v zemi burky nebo nikáby (závoje, které na rozdíl od burek nezahalují oči) jen 1900 žen.

Nošení závojů přisuzuje francouzské ministerstvo vnitra vlivu menšinových salafistů (fundamentalistických reformátorů), kteří kontrolují pět desítek z celkového počtu 1900 mešit a modliteben v zemi. Ve Francii údajně žije asi 12.000 salafistů. Celkově je v zemi o více než 63 milionech obyvatel kolem pěti až šesti milionů muslimů.