Hrozí Česku dva měsíce před volbami vládní krize? Poté, co Strana zelených (SZ) přestala Fischerův kabinet podporovat, se dnes večer sejdou zástupci ČSSD a ODS s premiérem, aby rozhodli, jak dál. Obě nejsilnější strany se shodují, že nechtějí politickou scénu destabilizovat, v konkrétním řešení se ale liší.

"Již dost, že tato země bude v následujících týdnech a měsících úpět ve vyhrocené volební kampani. Dávat tomu ještě nějaké další destabilizující impulsy by nebylo dobré," poznamenal ve čtvrtek Petr Nečas, který se de facto ujal vedení ODS po odchodu Mirka Topolánka.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek ale Nečasovu pozici vyjednávače zpochybnil. "Jsem na rozpacích, kdo dnes vlastně ODS vede. Doufám proto, že dnešní schůzka s premiérem Janem Fischerem bude mít smysl a dohoda s někým, koho nominuje vedení ODS, nebude následně zpochybňována," uvedl v tiskové zprávě.

Vládní počty

Do úřednické vlády původně nominovali sociální a občanští demokraté po sedmi ministrech, zelení měli dva zástupce, ODS navíc vybírala člověka na post premiéra. Po rezignaci ministra životního prostředí Jana Dusíka (SZ), ale Fischer řízením resortu pověřil ministra zemědělství Jakuba Šebestu (nominovaný ČSSD), tím se poměr sil vychýlil.

Socialisté (podobně jako prezident Václav Klaus) nyní navrhují, aby úřad pro lidská práva a menšiny po pondělní demisi Michaela Kocába převzal do voleb pod svou správu předseda vlády Jan Fischer, jehož navrhla ODS, tím by se prý poměr sil ve Strakově akademii vyrovnal.

"Chceme, aby byly dodrženy dohody a bylo nalezeno rozumné řešení, a jsem přesvědčen, že takto se dohodneme i dnes večer," poznamenal Nečas. Konkrétní postoj ODS ale nechtěl svým partnerům sdělovat přes média dopředu. V minulých dnech z této strany ale znělo, že by kvůli zachování parity ve vládě měla mít nárok na obsazení postů, které uvolnili zelení. ČSSD nepokládá za nutné vládu doplňovat.

Nečas v jednom z novinových rozhovorů nedávno naznačil, že by ODS mohla přestat podporovat úřednickou vládu. Podle občanských demokratů vláda ztratila svůj nestranický charakter a byla ovládnutá konkurenční sociální demokracií.

Fischer oběma nejsilnějším stranám zaslal minulý týden dopis, v němž je požádal o návrhy dalšího postupu.

Neoficiální nabídku na Kocábovo místo dostal podle některých médií podnikatel v cestovním ruchu Tomio Okamura. Oznámil to bez podrobností sám Okamura.