Oficiální smuteční obřad za 96 obětí letecké katastrofy u západoruského Smolenska, kde minulý týden zahynuli polský prezident Lech Kaczyński s chotí a desítky osobností veřejného života, se uskuteční v sobotu v centru Varšavy. Pohřeb prezidentského páru bude v neděli na krakovském hradě Wawel. Oznámily to v úterý polské úřady. V Moskvě byla zatím rozpoznána polovina těl a na místě neštěstí vyšetřovatelé nalezli další takzvanou černou skříňku se záznamy o letu.

Do Varšavy byla dnes z Ruska převezena rakev s ostatky polské první dámy Marie Kaczyńské. Spolu s manželovou rakví je vystavena v prezidentském paláci, kam se s nimi lidé mohou přijít rozloučit.

Sobotní piety v polské metropoli se vedle státníků z celého světa zřejmě zúčastní i statisíce lidí. Podle mluvčího vlády Pawla Graśe vše ale nasvědčuje tomu, že do tryzny se nepodaří identifikovat těla všech obětí katastrofy. 

Pohřeb manželů Kaczyńských je naplánován na nedělní odpoledne, zúčastní se ho mimo jiné americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv. Kaczyńští spočinou vedle polských králů a dalších historicky významných osobností. Ve wawelské katedrále jsou pochováni například obnovitel polské státnosti po roce 1918 maršál Józef Pilsudski nebo Anna Jagellonská.

Lidé protestují proti pohřbu na Wawelu 

Rozhodnutí pohřbít Kaczyńského na Wawelu vyvolalo i nesouhlasné reakce. Filozof z Jagellonské univerzity v Krakově Jan Hartman řekl v rádiu TOK FM, že zřejmě zvítězil patos, protože obřad na Wawelu bude dobře vypadat. Kritické hlasy zaznívají také na internetu, mnozí lidé si myslí, že pohřbít manžele Kaczyńské vedle polských králů není vhodné.

V Krakově dnes večer proti pohřbu na Wawelu demonstrovalo asi 400 lidí, kteří navrhovali uložit ostatky prezidenta a jeho manželky na vojenském hřbitově Powonzki ve Varšavě.

V Česku byl na víkend vyhlášen státní smutek. Kulturních nebo sportovních akcí se dotkne jen výjimečně, počítá se většinou s minutou ticha a spuštěním vlajek na půl žerdi.

Všechna těla nalezena 

Ruská ministryně zdravotnictví Taťjana Golikovová dnes oznámila, že ostatky všech lidí, kteří při havárii polského prezidentského letounu u Smolenska zemřeli, již byly převezeny do Moskvy. V pondělí byla v ruské metropoli těla 87 obětí, zbývající byla uvězněna v troskách letadla. Golikovová nevyloučila, že analýza DNA může trvat až do poloviny příštího týdne.

Na místě katastrofy nalezli vyšetřovatelé další takzvanou černou skříňku. Tento doplňkový záznamník polské výroby bude rozšifrován v Polsku za účasti ruských expertů. Vyšetřování se od počátku soustředí na možnou chybu pilotů, špatné počasí či případnou poruchu letounu. Údaje ze dvou dříve nalezených černých skříněk, které se zkoumají v Moskvě, potvrzují, že motory a další přístroje letounu řádně fungovaly až do pádu.

 

 

Ruská média spekulují, že piloti možná nerozuměli ruským dispečerům. Polské sdělovací prostředky to odmítají: kapitán stroje podle svých kolegů hovořil plynně rusky. Za tragédií mohla stát chyba navigátorů letiště, naznačil polský rozhlas.

Předseda polského Sejmu Bronislaw Komorowski, který od Kaczyńského smrti stojí v čele Polska, zřejmě ve středu oznámí termín předčasných prezidentských voleb. Polská ústava stanoví, že o datu voleb se musí rozhodnout do 14 dnů po smrti prezidenta. Nejzazším termínem hlasování je 20. červen. Původně se prezidentské volby měly v Polsku konat na podzim; Kaczyňského pětiletý mandát by vypršel koncem letošního roku.

Památku obětí na dnešní mimořádné schůzi Sejmu a Senátu uctili polští zákonodárci, kteří četli jména svých mrtvých kolegů. Přijali také prohlášení, ve kterém sobotní neštěstí označili za největší tragédii v poválečných dějinách Polska.

Nehoda vyvolala příval rusko-polských sympatií. Nejde jen o gesta ruského prezidenta Dmitrije Medveděva a premiéra Vladimira Putina nebo o soustrastné novinové titulky. Za společnou tragédii ji označují přispěvatelé na ruských internetových fórech, což ocenili polští blogeři.