Soupeři v datech

Jiří Paroubek

narozen: 21. 8. 1952, Olomouc

vzdělání: V roce 1976 vystudoval Vyso-kou školu ekonomickou v Praze.

před rokem 1989: Působil jako ekonom v podnikové sféře - pracoval např. jako ekonomický náměstek podniku Restaurace a jídelny, byl členem Československé strany socialistické.

kariéra v ČSSD: V roce 1989 vstoupil do ČSSD, jejím předsedou se stal 13. 5. 2006.

rodina: Je podruhé ženatý. S první manželkou Zuzanou se rozvedl v roce 2007, mají šestadvacetiletého syna Jiřího. Dceru Margaritu (*1. 11. 2009) má s nynější manželkou Petrou.

Petr Nečas

narozen: 19. 11. 1964, Uherské Hradiště

vzdělání: Studoval fyziku na Univerzitě J. E. Purkyně.

před rokem 1989: Působil jako výzkumný a vývojový pracovník v Tesle Rožnov.

kariéra v ODS: Do ODS vstoupil v roce 1991, hlavním lídrem ODS pro volby do PS je od 25. 3. 2010.

rodina: Je ženatý a má čtyři děti: syny Ondřeje a Tomáše, dcery Terezu a Marii.

1. Vyměnit politiky

Paroubek: Až na výjimky, jako je hokejista Jiří Šlégr, nenabízí Paroubek nové tváře. Šanci dostali zase hlavně zasloužilí členové strany.

Nečas: Novopečený lídr ODS by mohl být příkladem žádané obměny politické scény. A dokonce i pražská ODS, která ze svého vedení odvolala třeba zkompromitovaného starostu Milana Jančíka. Jenže výměna Nečase za Topolánka je jen kosmetická změna a v Praze šlo jen o souboj dvou skupin o moc.

2. Vykořenit korupci

Paroubek: Slibuje změny, například v zákoně o veřejných zakázkách. Zatím se ale omezuje jen na sliby, a když se ho reportér HN zeptá na podezřelou státní dotaci, do které jsou zapleteni členové jeho strany, jen ho okřikne - a neodpoví.

Nečas: "Zavedeme zveřejňování podrobností u zakázek státních úřadů během několika měsíců po volbách," slibuje Nečas například. Jeho ODS ale za dobu své vlády s korupcí neudělala nic. Třeba nesouhlasí se zrušením anonymních akcií.

3. Dát vládě silnější mandát

Paroubek: Zatím nechce měnit ústavu a volební systém. Jak sám říká, ČSSD se na tom s ODS neshodne a bez dohody největších stran k žádné změně dojít nemůže.

Nečas: Chce změnit ústavu tak, aby bylo možné pružněji vyvolat předčasné volby.

4. Zlepšit vzdělání

Paroubek: Program sociální demokracie je plný obecných frází typu: "Chceme zajistit dostupnost kvalitních forem péče o děti". Nechybí v něm tradiční odmítnutí školného.

Nečas: Jeho ODS plánuje zavést tzv. odložené školné na vysokých školách. Posluchači by ho spláceli až po dokončení studia. Mělo by jít asi o deset až dvacet tisíc korun za akademický rok.

5. Poslat víc studentů do ciziny

Paroubek: Pro Jiřího Paroubka tohle není téma. V programu ho vůbec neřeší. Přitom i třeba ve srovnání s Polskem má Česko velký handicap v počtu lidí, kteří studují v zahraničí.

Nečas: Občanští demokraté ve svém programu na tohle téma přece jen myslí. Slibují, že zřídí speciální stipendijní fond pro vynikající studenty, kteří by chtěli studovat v zahraničí.

6. Vyjasnit si dlouhodobou vizi

Paroubek: Jestliže má ODS svoji Vizi 2020, Paroubek vytáhl vizi na dobu ještě alespoň o pět let delší. Není v ní menší cíl než "celonárodní blahobyt". Ale není jasné, jak k němu dojít. Snad jedinou podstatnou informací v ní je, že ČSSD považuje současnou ekonomickou formu Česka za v zásadě dobrou a žádná dramatická opatření navzdory odborníkům nechystá.

Nečas: Vize 2020 občanských demokratů je o poznání propracovanější a konkrétnější. Nabízí podepření důchodového systému soukromým připojištěním a slibuje, že zastaví rozhazovačnost státu.

7. Definovat národní zájmy

Paroubek: Nebojí se Ruska, naopak chce, aby se s ním sblížilo nejen Česko, ale také NATO.

Nečas: ODS jde jinou cestou. Varuje před vlivem Ruska na středoevropský region. Raději chce posilovat vztahy s USA. Je opatrná k Evropské unii, nicméně už ne tak euroskeptická jako před lety.

8. Omezit vliv státu

Paroubek: Slibuje, že zredukuje počet úřadů, ale neříká, kterých a na kolik. Zároveň tvrdí, že zjednoduší administrativu pro podnikatele, firmu prý bude možné založit do tří dnů.

Nečas: Chce zrušit hned tři ministerstva tím, že některé resorty sloučí. To je ale spíš líbivé gesto než řešení. Nečas slibuje také audit úředníků, ale o tom, jestli jejich počty sníží, nemluví. Jinak nabízí také zjednodušení administrativy pro podnikatele.

9. Zastavit zadlužování

Paroubek: Tvrdí, že jde o jednu z jeho hlavních priorit. Ale je otázka, jestli mu to věřit, když se ještě nedávno pokoušel vysát z předluženého rozpočtu 14 miliard, mimo jiné návrhem na rozdání třináctých důchodů.

Nečas: I pro lídra ODS je zastavení zadlužování možná největší prioritou. Pravdou je, že na rozdíl od Paroubka neslibuje rozdávání peněz, ale spíš úspory. Program ODS ale také není z nejkonkrétnějších.

10. Změnit důchodový systém

Paroubek: "Budeme usilovat o to, aby pokračování důchodové reformy bylo výsledkem politické dohody parlamentních stran," stojí v Paroubkově programu. V žádné dohodě stran se ale nepokračuje a jediný plán, který Paroubek má, je, že odmítá možnost spoření v soukromých fondech, což je podle odborníků jediná cesta.

Nečas: Chce, aby si mohli lidé vyvést čtyři procenta, která odvádějí do státního důchodového systému, na soukromé účty. Mělo to ale podmínku: další dvě procenta ze svého platu by si museli lidé na důchod přispět ze svého.

11. Lépe využít peníze z Evropské unie

Paroubek: Podle lídra ČSSD "lenoší" v evropských fondech 700 miliard. Slibuje, že je dokáže nasměrovat do Česka.

Nečas: Slibuje stejnou věc. Faktem ale je, že za vlády ODS nebylo Česko v čerpání peněz z evropských fondů zrovna přeborníkem.

12. Zlepšit podmínky pro vědce

Paroubek: Slibuje víc peněz pro vědu, ale v zásadě jen z rozpočtu, kde peněz moc není. Chce ale také propojit školy s výzkumnými centry.

Nečas: Nabízí daňové úlevy pro firmy, které investují své peníze do vědy.

13. Úřady přesunout na web

Paroubek: Pokud jde o elektronizaci státní správy, je Paroubek značně nemoderní. Tuhle otázku vůbec neřeší.

Nečas: Je na tom jen o málo lépe než Paroubek. A to jen proto, že vláda ODS podnikla první kroky. Ale dost nesmělé. Zavedla třeba datové schránky pro komunikaci úřadů s živnostníky, ale nefungují zdaleka dokonale.

14. Dostat lobbing pod kontrolu

Paroubek: Byli to právě sociální demokraté, kteří navrhli zákon o lobbingu a chtějí ho navrhnout i po volbách.

Nečas: ODS je dlouhodobě rezistentní k pokusům regulovat lobbing. Uznává, že může jít o problém, nicméně je naprosto pasivní a žádný návrh nepřipravuje.

15. Prezidenta volit přímo

Paroubek: Má v programu návrh na přímou volbu prezidenta.

Nečas: Osobně je spíš pro nepřímou volbu, ale zároveň by se jí nebránil, kdyby se na tom shodly i ostatní politické strany.

16. Ukončit policejní čistky

Paroubek: Otázku, že se obsazení klíčových policejních oddělení neustále obměňuje, vůbec neřeší.

Nečas: Je na tom velmi podobně jako Paroubek.

17. Usnadnit policii boj s korupcí

Paroubek: Návrhy ČSSD jdou tak daleko, že by policie měla v oblasti zasahování do osobních práv jedny z největších pravomocí na světě.

Nečas: Znovu slibuje černou listinu firem, které se v minulosti dopustily korupce. V programu slibuje i speciální soudní protikorupční tribunály.

18. Odpolitizovat státní správu

Paroubek: Žádná změna se v tomto ohledu čekat nedá. Naopak, do státní správy po volbách zamíří řada politiků, kteří se nedostanou do sněmovny.

Nečas: Stejně je na tom i ODS. Ani od ní nelze čekat, že by prosadila služební zákon, který Česko jako jediná země EU nemá.

19. Odpolitizovat televizi

Paroubek: ČSSD se o to snažit nebude. Naopak to, že televizní rady ovládají politici, Paroubkova strana nepovažuje za problém.

Nečas: I v tomto bodě se ODS shoduje se sociálními demokraty. Situace jí vyhovuje, televizní rady ovládají přibližně rovným dílem.

20. Postavit Kaplického knihovnu

Paroubek: Hájil blob architekta Jana Kaplického. Slíbil, že ho prosadí, když vyhraje volby. Stavba je v tuto chvíli nereálná, tedy určitě na původním místě, a to kvůli sporům o pozemky.

Nečas: Ke stavbě knihovny se nikdy nevyjádřil, ale od jeho ODS se dá čekat, že si bude dál trvat na svém a blob podporovat nebude.


Jak šel čas s Petrem Nečasem a Jiřím Paroubkem