Američan pákistánského původu Faisal Shahzad podezřelý z umístění bomby v autě na newyorském Times Square se v pondělí dostal do letadla směřujícího do Dubaje, přestože byl na seznamu osob nežádoucích v leteckém provozu. Stalo se to kvůli pochybení policistů i aerolinek. Toto dvojí selhání je podle amerických médií i politiků jedinou kaňkou na jinak rychlém vyšetření případu.

Vyšetřovatelé se o Shahzadově souvislosti s případem podle deníku The New York Times (NYT) dozvěděli v neděli v noci. Zjistili, že byl posledním majitelem auta použitého při pokusu o útok. V té době si ještě nebyli jistí, jakou má muž v případu roli, a neměli ani dostatek podkladů pro jeho zatčení. Shahzada ale našli v Bridgeportu ve státě Connecticut a začali jej sledovat.

Když si pak vyšetřovatelé byli v pondělí jistější, že muž je podezřelý z terorismu, umístili jej v 12:30 (18:30 SELČ) na seznam osob, jež nesmějí létat. Seznam rozeslali aerolinkám. V pondělí ale také agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) muže při sledování ztratili. Shahzad se mezitím vydal na newyorské letiště Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Letecká společnost Emirates zároveň podle NYT nevěnovala seznamu, který obdržela, ani jeho pozdější aktualizaci pozornost. Shahzad si v 18:30 (úterních 0:30 SELČ) po telefonu zamluvil letenku do Pákistánu přes Dubaj. O hodinu později dorazil na letiště, zaplatil za let v hotovosti a získal palubní vstupenku.

Podle deníku The New York Times se přitom nezakládají na pravdě původní informace, že policii na muže upozornily aerolinky Emirates, protože platil v hotovosti. Společnost to sice učinila, ale až o několik hodin později, když už byl Shahzad ve vazbě.

Muž podezřelý z pokusu o teroristický útok nakonec neodcestoval z USA díky rutinní kontrole. Aerolinky totiž podle předpisů po nástupu všech pasažérů na palubu letadla odeslaly konečný seznam cestujících americkým úřadům. Národní vyhledávací středisko ve Virginii pak na poslední chvíli kolem 23:00 (05:00) zjistilo, že Shahzad je na palubě. Policisté následně nechali otevřít dveře letadla a zatkli ho.

Podle úterních vyjádření členů americké vlády nicméně navzdory pochybením agentů FBI nehrozilo, že by muž unikl. "Ani na chvíli jsem se neobával, že Shahzad vyvázne," uvedl ministr spravedlnosti Eric Holder. Podle ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanové měly americké úřady ještě v záloze možnost letadlo, které by již bylo ve vzduchu, vrátit do New Yorku.

Starosta NY: Měli jsme štěstí 

Policie díky rychlému postupu v úřadu sklízí chválu. Jediné kritické hlasy se týkají lapsu, které se vyskytly v závěru vyšetřování. Republikánská senátorka Susan Collinsová například označila otázku, jak se mohl Shahzad ocitnout v letadle, za klíčovou. "Mezi okamžikem, kdy měli jeho jméno, a kdy se dostal na palubu, je znepokojivá prodleva," uvedla.

"Ten chlap byl v letadle a neměl tam být. Měli jsme štěstí," míní také starosta New Yorku Michael Bloomberg, byť podle deníku The New York Times nechtěl nikoho kritizovat přímo. O štěstí přitom v těchto dnech ve Spojených státech mluví více komentátorů i politiků. Připomínají, že jen shoda okolností zabránila také na konci loňského roku úspěšnému útoku na letadlo směřující do Detroitu. I tehdy se neúspěšný terorista dostal na palubu letadla kvůli bezpečnostním pochybením.

Shahzad je podezřelý, že v noci na neděli poblíž rušného Times Square nastražil auto s bombou. Zařízení se později ukázalo být nefunkční. V autě byly také propanbutanové bomby a kanystry s benzinem. Jeho vznícení podle policie mohlo způsobit značné škody na životech i majetku. Vozidlo se nacházelo v oblasti, kde se pohybuje hodně turistů a návštěvníků broadwayských muzikálů. Policie okolí nálezu auta evakuovala na více než deset hodin.