Plány ODS pro rodiny představil ve čtvrtek volební lídr strany Petr Nečas spolu s místopředsedkyní sněmovny Miroslavou Němcovou v pražském rodinném centru Paleček. Netradiční kulisou předvolební debaty, při níž si úřadující šéf občanských demokratů zul boty a usadil se do dětského koutku, byly hrající si děti, které se proslovy politiků nenechaly vyrušit ze svého dopoledního programu. 

ODS chce rodinám po volbách nabídnout možnost individuálnější péče o děti v takzvaných miniškolkách provozovaných firmami, obcemi či neziskovými organizacemi. Zaměstnavatel si náklady na zřízení a provoz takové školky může podle návrhu ODS započítat do svých nákladů.

Strana chce v případě volebního vítězství také zavést systém vzájemné rodičovské výpomoci. Rodič, který by se k ní přihlásil, by mohl hlídat své vlastní dítě a tři další. Pobírat by za to mohl až 5000 korun na dítě, celkem tedy 15 tisíc korun a výdělek by nemusel danit. "Chceme zlegalizovat model, který dnes existuje, ale má charakter nedovoleného podnikání," uvedl Nečas.

Málo novinek v programu 

Většinu bodů svého rodinného balíčku ODS prosazovala už v době, kdy Nečas v Topolánkově vládě vedl ministerstvo práce a sociálních věcí. Politickou sílu uvést je do praxe, ale strana kvůli své slábnoucí pozici ve sněmovně neměla.

Novinkou letošního programu je pružnější model rodičovské. Matky či otcové by nově mohli přecházet z dvouleté na tříletou rodičovskou a obráceně. Finanční rozdíl by se po změně tempa jednorázově vyúčtoval. ODS chce rodičům nabídnout také takzvanou turbomateřskou, při níž by mohli 18 týdnů čerpat sto procent původního platu, ale vzdali by se následného pobírání rodičovského příspěvku.

Dalším pilířem rodinné politiky by podle ODS měla být větší podpora částečných pracovních úvazků. Zaměstnavatel, který by ho nabídl rodiči pečujícímu o dítě do 12 let, by dostal od státu slevu až 7200 korun ročně na sociálním pojištění.