Vlastně by si měli Petr Nečas a Jiří Paroubek prohodit svoje strany. Mnohem více by se podobali svým voličům. Určitě ne, pokud jde o názory. Ale zcela jistě, pokud jde o jejich životní styl.

Stačí si udělat jednoduché srovnání. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek žije v Praze, teď tedy na chvíli kvůli volbám v Teplicích. Je mu skoro 58 let. Má vysokoškolské vzdělání. Celý život pracoval v nedělnických profesích a dokonce v řídících funkcích. Má dlouhodobě nadprůměrné příjmy a rád obědvá v luxusních restauracích.

A jak vypadá průměrný volič sociální demokracie? Věk 33 až 59 let, žije ve středně velkém nebo malém městě, je často ze severních Čech nebo severní Moravy, nemá vysokoškolské vzdělání, je spíš vyučený (také vysokoškoláci volí ČSSD, jsou ale v menšině). Pracuje jako dělník, mnohdy kvalifikovaný. A má průměrný nebo podprůměrný plat. Jednoduše řečeno: lídr ČSSD Jiří Paroubek žije v poněkud jiném světě než jeho příznivci.

Petr Nečas je na tom podobně. Je mu 46 (typickému voliči ODS je mezi 30 a 44 lety). Žije v pronajatém čtyřpokojovém družstevním bytě v Rožnově pod Radhoštěm (volič ODS je z velkého města, často z Prahy). Nečas nepodnikal, nepodniká a neinvestuje. Volič ODS podniká a, řečeno jazykem sociologů, je velmi často ekonomicky aktivní.

Se svými sympatizanty se Nečas shoduje v tom, že má nadprůměrné příjmy. Ale jen díky politice. V civilním životě by byl Nečas nejspíš stále vývojovým pracovníkem Tesly Rožnov, kde pracoval na začátku devadesátých let a žil z platu, kterým nijak nevybočoval.

Něco ukazuje už to, že se průměrný volič ODS vozí dražším autem než Nečas. Vozový park lídra české pravice čítá dlouhodobě jen malou fabii.

Rožnov vs. Kempinski

Jestliže voliči ODS patří k té majetnější skupině Čechů, mají dost peněz na dobré auto a často utrácejí za drahé věci, měl by jim teoreticky být blíž Paroubek než Nečas.

A naopak, jestliže žijí voliči ČSSD spíše skromně, nemohou si nebo nechtějí dopřát luxus, sedí k nim spíš Nečas než Paroubek.

Tak třeba jejich hodinky. Nečas nosí japonská seika z roku 1992 za několik tisíc korun. Paroubek má longines, u jejichž modelů se ceny pohybují o řád výše.

Za celých osmnáct let, kdy se pohybuje v politice, nebyl Nečas snad nikdy spatřen v nějaké drahé restauraci. Mezi svými kolegy z ODS platí za "suchara" a "šetřílka".
To Paroubek na rozdíl od něj "umí žít". Mezi jeho oblíbená místa patří restaurace hotelu Kempinski, jednoho z nejdražších v Praze. "V hotelu Kempinski, který je přímo naproti Lidovému domu v Praze, občas opravdu obědvám, večeřím či snídám. V naprosté většině případů s velmi významnými zahraničními politiky (Schröder, Rassmussen, Stanišev, Sanader atd.) a jinými osobnostmi. Sociální demokracie na zaplacení těchto společenských událostí prostředky má. Své vlastní narozeniny slavím vždy v prostředí podstatně skromnějším, nežli je hotel Kempinski," napsal Paroubek před dvěma lety.

Své pětapadesáté narozeniny slavil Paroubek v luxusním hotelu Kampa. Utratil tehdy necelých šedesát jedna tisíc korun. O rok později zase slavil narozeniny v restauraci Vojanův dvůr na pražské Malé Straně.

Mimochodem: Jak vlastně Paroubek svůj život financuje? Již několikrát uvedl, že většinu výdajů platí manželka Petra, která prý disponuje velkými úsporami i příjmy. "Manžel by si musel vzít zištně mě, vydělávám a vydělávala jsem víc než on, nastěhoval se ke mně, takže je v podstatě mým neplaceným nájemníkem," prohlásila Paroubková pro TV Barrandov v pořadu Politická střelnice, který se bude vysílat dnes.

Tajuplný Nečas

O tom, jak Nečas tráví svůj čas mimo Poslaneckou sněmovnu, se téměř nic neví. Na dovolenou jezdí hlavně do Itálie, nakupuje v supermarketu a tím to končí.

Nečas si přísně chrání svoje soukromí, se svojí ženou a čtyřmi dětmi se prakticky neukazuje. Docela mu pomohlo, že vzhledem ke své snížené atraktivitě média dosud moc nezajímal.

"Politik jsem já, ptejte se mě. Ty dva světy chci striktně oddělovat," řekl nedávno týdeníku Respekt.

Je ale třeba říct, že kromě Nečase se zbytek ODS svému voliči docela podobá. Tedy pokud nejde o ty členy strany, díky kterým má dnes ODS nálepku strany "veksláků". Nečas je ve straně takřka zjevení, jeho nedávný předchůdce Mirek Topolánek mírou luxusu, který si dopřával, hravě překonal nejen Jiřího Paroubka. Stačí vzpomenout na Topolánkovu dovolenou v Toskánsku.

U Jiřího Paroubka se na druhou stranu nelze jeho vyššímu životnímu standardu příliš divit. K pozici, kterou má, jednoduše vyšší komfort patří. Snaží se ho ale maskovat. Pro politika, který chce mluvit k lidem s platem kolem dvaceti tisíc korun měsíčně, je trochu problém, když sám utratí mnohem víc.

Paroubek a Nečas