Švédský ministr pro zaměstnanost Sven Otto Littorin podal demisi pouhé dva měsíce před volbami. Odůvodnil to tím, že chce ochránit své děti a svou snoubenku před medializací svých sporů s bývalou manželkou o to, komu budou jejich tři děti svěřeny do péče.

"Nyní už je zřejmé, že se právní bitvy s mou bývalou manželkou protáhnou, a je tak jasné, že ve funkci už nemohu pokračovat," řekl dnes Littorin médiím na okraj tradiční schůzky švédských politických elit na ostrově Gotland.

"Mé děti a má snoubenka nejsou veřejnými osobami. Mají právo na svůj soukromý život," dodal. "Já si cením svých dětí víc než své práce, kariéry a všeho ostatního," zdůraznil odstupující ministr.

Littorin byl ministrem práce od volebního vítězství stran pravého středu v roce 2006. Rozvedl se v roce 2007 a peripetie rozpadu jeho rodiny byly médii silně probírány, zvláště pokud jde o alimenty pro bývalou manželku a nárok na výchovu dětí. Premiér Fredrik Reinfeldt ministrovu demisi přijal, jakkoli je její podání pouhé dva měsíce před koncem volebního období poměrně neobvyklé.

"Sven Otto byl ceněným ministrem práce. Jeho rozhodnutí ale respektuji," uvedl Reinfeldt v internetové tiskové konferenci. Dodal, že portfolio ministra práce přijme do voleb, stanovených na 19. září, navíc ke své funkci ministr pro přistěhovalectví Tobias Billström. S jinými změnami prý v kabinetu nepočítá.