Ve věku nedožitých 64 let dnes po dlouhé těžké nemoci zemřel někdejší přední polistopadový politik Antonín Baudyš. Týdeníku Ekonom to sdělila jeho manželka Pavla Baudyšová Jirků.

Antonín Baudyš vystudoval Strojní fakultu ČVUT. Před listopadem 1989 působil na katedře přesné mechaniky a optiky ČVUT. Od roku 1970 byl také členem Československé strany lidové (dnes KDU-ČSL).

Těsně po sametové revoluci vstoupil do vrcholné politiky. Už v prosinci 1989 se stal místopředsedou české vlády, kde působil až do července 1992. Poté byl krátce místopředsedou federální vlády, pověřen řízením federálního ministerstva dopravy a také ministerstva spojů. 

Od konce prosince 1992 až do září 1994 byl českým ministrem obrany. V té době byl přímým nadřízeným současného ministra financí Miroslava Kalouska (dříve taktéž člen KDU-ČSL, dnes místopředseda TOP 09).

V roce 1996 neúspěšně kandidoval do Senátu, poté se z aktivní politiky stáhl. V posledních letech se věnoval převážně astrologii a astrologickému poradenství.

Prostřelená podlaha letadla

Do povědomí veřejnosti se Baudyš nejvýrazněji zapsal díky svému působení v čele ministerstva obrany, a to kromě řady pozitivních kroků (například zahájil prověrky důstojnického sboru, připravil novou koncepci financování armády, podporoval atlantickou orientaci země) i několika kontroverzními skutky.

Velký rozruch například vyvolala Baudyšova iniciativa na řešení konfliktu v Bosně a Hercegovině. Svůj návrh, aby "garanty budoucího vývoje a hledání řešení byly ty státy, jejichž státní identita je spojena s náboženskými hodnotami účastníků konfliktu", zaslal zahraničním státníkům, aniž tuto iniciativu konzultoval s vládou či parlamentem.

 

Další rozruch vyvolala Baudyšova cesta do Švédska v roce 1994, během níž jeden z členů ochranky prostřelil služební pistolí podlahu letounu a zasáhl i nádrž paliva. Ačkoli nikdo nebyl zraněn a sám ministr za událost nemohl, stala se pro řadu lidí jistým symbolem Baudyšova působení v čele ministerstva obrany.

Nejen kvůli těmto událostem, ale i vzhledem k řadě rozličných skandálů v armádě se Baudyš stal předmětem kritiky. V září 1994 proto tehdejší předseda vlády Václav Klaus navrhl Baudyšovo odvolání. Prezident Václav Havel ho následně odvolal, což zdůvodnil mimo jiné tím, že Baudyš "vinou rozmanitých, neuvážených či sporných kroků a veřejných vyjádření" rychle ztrácel vážnost u veřejnosti, což poznamenalo i vážnost armády.

I po odvolání z vlády však Baudyšovo jméno ještě několik týdnů plnilo stránky novin. Jako předseda české zemské organizace KDU-ČSL kritizoval stranu a okolnosti svého odvolání. Vlnu nevole mezi spolupracovníky vyvolal například tvrzením, že byl z vlády odvolán poté, co mu vedení strany vytklo, že dodává do stranické pokladny málo peněz.