Na pět tisíc členů nizozemských strany křesťansko-demokratické na mimořádném sjezdu rozhodlo, že přistoupí na návrh Strany pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Ta její menšinové vládě s nizozemskými liberály (VVD) za "jistých podmínek" přislíbila podporu.

Jak ale podotýkají komentátoři, nic není zadarmo. A tak se dá očekávat, že požadavky, které bude známý protiisklámský aktivista na své kolegy mít, značně ovlivní celou nizozemskou politiku.

Dohoda s křesťanskými demokraty a liberály, jež Wilders během týdne veřejnosti představil, zahrnuje mimojiné zákaz nošení burek či nikábů, tradičních závojů zakrývající obličej i tělo muslimských žen.

Dalším vyjednaným bodem bylo také snížení přistěhovalectví osob z islámských a dalších neevropských zemí o zhruba 50 procent.

Wildersova strana se ve volbách před necelými čtyřmi měsíci nečekaně stala třetí nejsilnější stranou Nizozemska. A to i přesto, že je její lídr vyšetřován kvůli podněcování nenávisti vůči islámu a již příští týden začne soudní proces.

Sám "nizozemský Mozart", jak je Wilders médii často přezdíván, v sobotu vystoupil v Německu. Přijel podpořit novou pravicově-populistickou stranu Die Freiheit ("Svoboda"). Jejím zakladatelem je berlínský poslanec René Stadtkewitz, který opustil řady vládní CDU kancléřky Angely Merkelové na protest proti její údajně příliš tolerantní politice vůči islámu.

Před hotelem, kde přednášel svůj projev se shromáždili jak jeho příznivci, tak i odpůrci. Celou situaci ale krotila policie, která zároveň fungovala jako Wildersova ochranka.

"I Německo potřebuje politické hnutí, které bude bránit národní identitu země a postaví se proti její islamizaci," řekl podle agentury DPA za nadšeného ohlasu asi 500 pozvaných a vybraných posluchačů Wilders.

Nejdříve varoval před "islamizací Evropy", pak kritizoval Merkelovou, že s etablovanými stranami islamizaci akceptuje a varoval před politickou ideologií islámu, jež ohrožuje národní identitu, demokracii a prosperitu Německa.

Nizozemsko, islám, Geert WildersPředseda Zelených ve Spolkovém sněmu Jürgen Trittin Wilderse v tisku obvinil z "útoku na tradici otevřenosti světu" v Berlíně, městě, kde žijí a pracují statisíce muslimů.

A Wilders mu na to odpověděl: "Mluvím o islámu, nikoliv o muslimech." Dodal, že jsou četní umírnění muslimové, islám prý ale není umírněný, nýbrž má za cíl násilné celosvětové zavedení islámského práva.

Lídr PVV také několikrát zmínil dějiny Německa a přirovnal jeho ohrožení islámem k nacionálnímu socialismu a komunismu. Němci by podle něj měli odložit historicky nashromážděné pocity viny a mít respekt vůči sobě samým.

"Německo plné mešit a žen zahalených v závoji už nebude Německem Schillera, Heineho, Bacha a Mendelssohna," řekl Wilders, který si podle magazínu Der Spiegel nechal od Stadtkewitze za projev zaplatit 12 tisíc eur (téměř 300 tisíc korun).

Před hotelem protestovala proti Wildersově přítomnosti asi stovka osob. Transparenty v holandštině i v angličtině hlásaly Stop Wildersovi či Společně proti rasismu. Někteří demonstranti nesli Wildersovy fotografie s přimalovaným knírkem, připomínající tvář nacistického vůdce Adolfa Hitlera.