Protikorupční policie obvinila v souvislosti s údajným daňovým únikem ve firmě Central Group zatím pět lidí včetně výkonného ředitele společnosti Aleše Novotného. Ostatní stíhaní z firmy nejsou. Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Ladislav Letko v pondělí řekl, že snižovali daňový základ společnosti pomocí fiktivních faktur.

Protože způsobili, anebo chtěli způsobit státu škodu přes 200 milionů korun, hrozí jim podle policie v případě odsouzení až deset let vězení. Obvinění se dopouštěli údajných daňových úniků od poloviny roku 2004 do současnosti. Podle Letka jde zhruba o 700 faktur. Státní zástupce nevyloučil, že se výše škody i počet obviněných může zvýšit.

"Celé vyšetřování i obvinění považujeme za nesmyslné. Central Group je jedním ze skutečně velkých plátců daní. Za 16 let své působnosti společnost českému státu již odvedla kolem 1,2 miliardy korun. A je absurdní, že jsme nyní prezentováni jako firma, která chtěla stát ošidit na daních," řekl ČTK v reakci na pondělní vyjádření státního zástupce předseda představenstva a většinový majitel Central Group Dušan Kunovský.

Letko uvádí, že Novotný byl obviněn nejen proto, že má jako výkonný ředitel odpovědnost za účetnictví firmy, ale i kvůli podezření, že nepravdivé faktury obstarával. Ostatní čtyři stíhaní daňové doklady údajně buď vystavovali, anebo jejich vystavení zprostředkovávali. "Faktury byly za práce, které byly údajně pro společnost provedeny," řekl Letko a dodal, že následné šetření ukázalo, že firmy uvedené na dokladech pro Central Group nepracovaly.

Skupině se podle státního zástupce podařilo ošidit stát na daních o více než 180 milionů, o další daňové úniky ve výši zhruba 20 milionů se údajně pokoušela. Obvinění prý krátili daň z přidané hodnoty a snižovali daňový základ pro výpočet daně z příjmu.

Policie zadržela pětici v pátek, o víkendu ji začala stíhat. Navrhla poslat čtyři zadržené do vazby, soud jí v případě Novotného vyhověl. "Soudce shledal důvody vazby u všech obviněných, ale u třech z nich ji nahradil jinými opatřeními," uvedl Letko. Budou pod dohledem probačního úředníka, museli dát soudu slib a odevzdat cestovní doklady.

"Konkurenční boj"

Podle Veroniky Ježkové ze společnosti Central Group bylo Novotného zadržení a vyslýchání nestandardní a neadekvátní. Právníci společnosti prý již proti postupu policie podali stížnost. "Já jsem nezaregistroval žádné jednání, které by bylo možné označit za šikanózní nebo přehnané," reagoval na její prohlášení Letko. Podle šéfa protikorupční policie Libora Vrby bylo zadržení běžné. "Jednali jsme v souladu s platnými předpisy," prohlásil.

Podle Kunovského jsou vyšetřování a následné obvinění výrazem konkurenčního boje na realitním trhu. "V současnosti vyhodnocujeme a zvažujeme další kroky, které v rámci zachování dobrého jména firmy učiníme. Jak jsme již prezentovali, jde o velmi ostrý konkurenční boj a my jsme připraveni se proti němu bránit veškerými dostupnými prostředky," řekl ČTK šéf Central Group. Vrba však tvrzení Kunovského vylučuje. "Odmítám jakoukoli spojitost s konkurenčním bojem," řekl.

Policie vyšetřuje údajné daňové úniky Central Group přes rok. Loni v listopadu provedla v kancelářích firmy razii a zabavila její účetnictví. Podle Letka podala již firma proti prohlídce kanceláří ústavní stížnost. Soud ji však letos v březnu zamítl. Vyšetřování případu by proto nemělo být ohroženo nálezem Ústavního soudu z letošního června, který znemožnil použít důkazy, jež zabavili policisté při prohlídkách kanceláří a firemních sídel bez souhlasu soudce.

Central Group je jedním z lídrů na tuzemském rezidenčním trhu. Majitelem 90 procent akcií je zakladatel společnosti a předseda představenstva Kunovský. V roce 2008 prodal za jednu miliardu korun desetiprocentní podíl ve firmě neznámé švýcarské finanční společnosti Global Property Capital. Central Group uvedla, že vyšetřování Novotného se nijak nedotkne klientů ani dodavatelů společnosti.

Developerská společnost však očekává, že obvinění z údajných daňových úniků jí v příštích týdnech zpomalí prodeje bytů. "Zpomalení prodejů v příštích týdnech a kampaň na vysvětlení současné situace, to vše samozřejmě připraví firmu o mnoho desítek milionů korun," řekl Kunovský. Konkrétní částku prý ale zatím vyčíslit nelze.