Central Group

Společnost Central Group se základním kapitálem 2,7 miliardy korun je jedním z lídrů tuzemského bytového trhu. Celkem už firma hlavně v Praze a okolí prodala kolem 8000 bytů, rodinných domů a parcel. Největší konkurencí firmy jsou společnosti Finep, Ekospol a Skanska.

Developerská společnost Central Group se brání obvinění ze stamilionových daňových úniků a žádá zpět od policie své dokumenty, které jí byly zabaveny při loňské razii. Firma reaguje na poslední kroky protikorupční policie, která obvinila zatím pět lidí včetně výkonného ředitele společnosti Aleše Novotného. Ostatní stíhaní z Central Group nejsou.

"Central Group zásadně odmítá, že by úmyslně krátila daně, a žádá o vrácení zabavených dokladů k možnosti své obrany - je nutné ctít presumpci neviny," uvedla dnes firma.

Společnost zároveň zrušila plánovanou tiskovou konferenci, na které chtěli její zástupci vystoupit společně s policisty a lidmi ze státního zastupitelství. Policie to však odmítla, protože stíhá soukromé osoby, ne firmu.

Fiktivních faktur měly být stovky

Žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Ladislav Letko v pondělí řekl, že obvinění snižovali daňový základ společnosti pomocí fiktivních faktur. Protože podle policie způsobili nebo chtěli způsobit státu škodu přes 200 milionů korun, hrozí jim v případě odsouzení až deset let vězení.

Obvinění se dopouštěli údajných daňových úniků od poloviny roku 2004 do současnosti. Podle Letka jde zhruba o 700 faktur. Státní zástupce nevyloučil, že se výše škody i počet obviněných může zvýšit.

"Chtěli bychom společnou tiskovou konferenci s policií a státním zastupitelstvím, protože by to podle nás mohlo zabránit mediálním přestřelkám," řekla dnes mluvčí Central Group Veronika Ježková. Firma chce zástupce státních orgánů oslovit v nejbližší době.

Policie nevidí pro společné mediální vystoupení důvod. "Trestní řízení vedeme proti soukromým osobám, s tou firmou nemáme problém ani nic společného," reagoval na návrh mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Mluvčí připomněl, že tisková konference k případu se odehrála tento týden. "Nemáme nové věci, které bychom chtěli sdělovat," dodal s tím, že by to bylo zřejmě poprvé v historii, kdy by vyšetřovatelé pořádali tiskovou konferenci společně se soukromou firmou.

Kdy vlastně vznikl menšinový vlastník?

Central Group dnes také sdělil, že případné společné tiskové konference s českou policií a státním zastupitelstvím se chtějí zúčastnit zástupci menšinového švýcarského investora Global Property Capital. Tato společnost v roce 2008 od zakladatele a majitele Central Group Dušana Kunovského koupila ve firmě deset procent za jednu miliardu korun.

V Česku přitom před novináři zatím zástupci Global Property Capital nevystoupili ani předloni, když Central Group oznamoval vstup investora. Kunovský to tehdy zdůvodnil tím, že se společnost soustředí jen na budování portfolia finančních investic a nemá důvod se veřejně prezentovat.

Kunovský již dříve uvedl, že Global Property Capital zvažuje podniknout příslušné kroky vůči Česku na ochranu svých investic.

Deník E15 dnes napsal, že švýcarská firma vznikla 25. června 2008, tedy den před oznámením Central Group o vstupu investora do společnosti. Šéf Central Group přitom v roce 2008 řekl, že investorská firma existuje už od roku 1962.

Tehdy podle E15 vznikla společnost Afisa Holding, která sídlila v Luganu. Tato firma v roce 2008 podle deníku změnila jméno právě na Global Property Capital, sídlo zůstalo stejné.