Zatímco někteří novináři na základě nekvalitní fotografie teroristovy odtržené hlavy spekulují, zda nálož v Domoděvovu odpálil jistý Nazir Batyrov, nebo neméně záhadný Vitalij Razdobuďko, jiní jejich kolegové se rozhodli prověřit, jak fungují zpřísněná bezpečnostní opatření na moskevských letištích. Vyrobili si falešnou bombu a vyrazili na letiště. 

V Domodědovu, kde v pondělí při teroristickém útoku zahynulo 35 lidí a více než 130 dalších bylo zraněno, detekční rám zapípal, policisté ale jen mávli rukou. Na jiném moskevském letišti ve Vnukovu detekční rám zapípal také. Tam policisté alespoň fotografa požádali, aby vyndal věci z kapes. Když spatřili klíče, nechali ho jít. „Bombu“ objevila až ostraha na mezinárodním letišti Šeremetěvo 2.

Je tu prostě moc lidí

Jak ale zjistil deník Komsomolskaja pravda, v Šeremetěvu by teroristé nemuseli ani riskovat průchod detekčními rámy. Reportér deníku našel přinejmenším dva průchody z parkoviště do budovy letiště, kde policisté nestáli. Ostatně ani skenery nemusí být nepřekonatelnou překážkou. Rám sice „pípá“ u každého druhého pasažéra, policie ale prakticky nikoho nezastavuje.

„Klíče nebo třeba mobilní telefony pískají jinak než větší množství kovu,“ citoval list sebevědomá slova jednoho ze strážců pořádku.

„Když uslyšíme charakteristický zvuk, tak člověka důkladně prohledáme. Ale prohmatávat věci všech cestujícíh nemůžeme. Lidí je tu prostě moc,“ řekl Komsomolské pravdě pod podmínkou anonymity další z policistů.

Tisková mluvčí ministerstva vnitra Jelena Kolomijceva deníku vysvětlila, že policie nemá dost lidí.

„Dopravní policie byla reformována, počet pracovníku několikanásobně klesl. I letos máme naplánované propuštění 12 procent policistů,“ uvedla Kolomijceva.

Jak zjistil jiný deník, Moskovskij komsomolec, kontroly se výrazně zhoršily, když vstup na letiště začala hlídat policie místo bezpečnostní agentury.

„Tehdy šéfové pravidelně posílali lidi s imitací bomby. Když ji hlídač nezjistil, tak napoprvé dostal přísnou důtku, podruhé už rovnou vyhazov,“ řekl deníku jeden z členů soukromé ochranky.

Novinářský experiment se řadě lidí nelíbil. Výkonný ředitel Domodědova Denis Nuždin jej označil za „protizákonné“ a „do nebe volající porušení novinářské etiky“. Poslanec Pavel Krašennikov si přisadil, že jde o „amorální jednání“.