Předsedu fotbalového klubu Fenerbahce Istanbul Azize Yildirima a dalších více než 40 lidí dnes brzy ráno zatkla turecká policie kvůli podezření, že se podíleli na ovlivňování zápasů v uplynulém ročníku turecké ligy. Příslušníci jednotky pro boj s organizovaným zločinem prohledali Yildirimův dům i sídlo klubu.

Podle agentury Anatolia se zatýkalo v rámci rozsáhlé akce ve dvanácti tureckých městech. Ve vazbě skončili také Yildirimův zástupce Sekip Mosturoglu, místopředseda Trabzonsporu Nevzat Sakar a hráči Serkan Calik z Genclerbirligi, bývalý reprezentant Ümit Karan z Eskisehirsporu a Serdar Kulbilge, jenž přestoupil z Genclerbirligi do Ankaragücü.

Zatčen byl i nigerijský reprezentant Emmanuel Emenike, kterého Fenerbahce právě koupilo z Karabüksporu za devět milionů dolarů.

Vyšetřovatelé mají podezření na zmanipulování zápasů v minulé sezoně turecké ligy, kterou vyhrálo Fenerbahce. Istanbulský celek podle nich mohl ovlivnit utkání závěrečného kola na hřišti Sivassporu, v němž zvítězil 4:3.

Policejní stát

Díky tomu zůstal v tabulce před druhým Trabzonsporem, který nasbíral stejně bodů. Podezření z korupce se vznáší také nad duelem Fenerbahce na půdě Eskisehirsporu, kde hosté vyhráli v 28. kole 3:1.

"Je to nechutné. Tohle je policejní stát," reagoval na Yildirimovo zatčení další člen vedení Fenerbahce Yüksel Günay. "Po jakém ovlivňování zápasů se to pídí?" uvedl.

V dubnu v Turecku zavedli přísné tresty za násilí a korupci ve fotbale, za ovlivnění zápasů hrozí až dvanáct let vězení.