Při pondělním leteckém neštěstí u Brna zahynul v troskách ultralehkého sportovního letadla bývalý hokejový reprezentant Jaroslav Jiřík. Stroj,  jež první Čech hrající v NHL pilotoval, se zřítil krátce po startu do pole s obilím.

Příčinu letecké havárie vyšetřuje policie.

"Z dostupných informací vyplývá, že pilot měl krátce po startu technické potíže a havaroval," uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek. Letoun byl přitom zcela nový. Pilot si jej do Brna přivezl teprve v neděli. Způsobená škoda se odhaduje na více než milion korun.

Neštěstí oznámil svědek události. "Ten spatřil, jak letoun spadl doprostřed pole s obilím a následně se vzňal," řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Záchranáři dorazili na místo do osmi minut. Pilot byl ale již tou dobou po smrti.

"Vyslali jsme na místo pět hasičských jednotek. Hrozil požár pole, jemuž se podařilo zabránit. Stroj je zdemolovaný a leží na odlehlém a špatně přístupném místě," zdůraznil mluvčí.

V letadle byl sám

Na místo byl vyslán i vrtulník. Jeho posádka zkontrolovala terén v okolí letadla o rozloze asi jednoho kilometru čtverečního. Dalšího mrtvého či zraněného nenalezla.

Naposledy se na jižní Moravě stala letecká nehoda s obětí na životě v říjnu 2008. Tehdy se nedaleko Hlubokých Dvorů na Brněnsku zřítilo ultralehké letadlo. Ve stroji zahynula jeho dvoučlenná posádka - pětašedesátiletý muž a sedmačtyřicetiletá žena.

Letos v dubnu na Brněnsku havaroval v polích u Jinačovic při nouzovém přistání větroň se dvěma pasažéry. Při nehodě utrpěla lehké zranění žena, muž se zranil vážněji.