Premiér Petr Nečas v úterý odvolal ministra zemědělství a svého spolustraníka z ODS Ivana Fuksu.

Nečas Fuksovi jeho odvolání zdůvodnil podle informací serveru IHNED.cz tím, že se "vzájemně politicky rozešli".

"Jako předseda vlády jsem s jeho prací dlouhodobě nespokojený," řekl Nečas.

Nástupce ale Fuksovi premiér neřekl.

Nečasovým kandidátem na ministra je bývalý středočeský hejtman a exministr dopravy Petr Bendl. Podle informací IHNED.cz ale má s jeho jmenováním problém prezident Václav Klaus. I proto si premiér do zálohy připravil ještě jedno jméno - senátora Jiřího Oberfalzera.

"Jméno nástupce Ivana Fuksy oznámím v řádu dnů," dodal Nečas po jednání s prezidentem Klausem, který Fuksovu demisi v úterý odpoledne schválil.

Fuksa se tak stal pátým ministrem Nečasova kabinetu, který padnul.

O odvolání Fuksy se hovoří už od jara.

Tehdy na jeho rezignaci tlačily i vládní Věci veřejné. Ty v rámci rošád požadovaly výměnou za rezignaci svého ministra dopravy Víta Bárty odchod ministrů koaličních partnerů. Kromě Fuksy chtěly hlavu ministra obrany Alexandra Vondry z ODS či šéfa financí a místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska.

Kdo je Ivan Fuksa

Ivan Fuksa je ministrem zemědělství od loňského července, kdy na postu vystřídal Jakuba Šebestu. Od roku 2007 do loňského června působil ve funkci prvního náměstka ministra financí, v letošních volbách byl zvolen poslancem. V letech 2002 až 2006 byl starostou Příbrami, odkud pochází.

Nečas ovšem jakékoliv změny odmítl, přestože se nechal slyšet, že ještě v průběhu jara některé ministry vymění.

Tluchoř proti Nečasovi

K tomu se odhodlal až nyní. Podle Fuksy ovšem za tím stojí mocenský boj uvnitř ODS. Což ostatně tvrdí i TOP 09, koaliční partner ve vládě. Její místopředseda a ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že za nedobrovolným odchodem Fuksy z kabinetu stojí vnitrostranické spory uvnitř ODS.

Ministr zemědělství podle všeho musel z cesty proto, že patří do tábora Petra Tluchoře, bývalého šéfa poslanců ODS. A ten stojí proti Petru Nečasovi a chce omezit jeho vliv ve straně.

"Pan premiér mi oznámil, že mě odvolává. Že sice za mě bojoval s dřevěnou knihou, nicméně v té době moje odvolání požadoval kníže (ministr zahraničí Karel) Schwarzenberg, a že on v té době mě podržel. A že ať to beru, že se rozcházíme z politických důvodů. Že je to v politické rovině," uvedl Fuksa. Tvrdí však, že jeho odvolání souvisí se situací v ODS, jelikož ve funkci ministra zemědělství nepochybil.

Odvolání proto vnímá jako snahu ovlivnit politickou atmosféru před regionálním sněmem ODS ve středních Čechách.

Manévry před kongresem

Středočeská ODS se totiž jako jediná otevřeně postavila proti tomu, aby nadcházející kongres ODS, který se koná 22. října, prodloužil Nečasovi a jeho místopředsedům o půl roku mandát v čele strany.

"Jednoznačné mé pochybení bylo to, že jsem si dovolil panu premiérovi sdělovat na politické scéně, to znamená na půdě ODS, jiné názory než má on. Názory, se kterými jsem byl v menšině. Byly to názory, které ani nemohly žádným způsobem pana premiéra ohrozit," podotkl Fuksa.

Připomněl, že se nedistancoval od výroků bývalého předsedy poslanců ODS Tluchoře, ačkoliv ho k tomu premiér vyzval.

Proti Fuksově odvolání se postavila i samotná středočeská frakce ODS. "S odvoláním Ivana Fuksy zásadně nesouhlasíme," stojí v jejím prohlášení.

Názor Petra Tluchoře na odvolání Ivana Fuksy z funkce ministra zemědělství premiérem a předsedou ODS Petrem Nečasem je jeho osobním názorem, nikoliv postojem středočeské ODS. V SMS zprávě pro ČTK to uvedl předseda středočeské ODS Petr Bendl. Tluchoř v úterý jménem několika desítek zástupců středočeské ODS Fuksovo odvolání kritizoval.

"Petr Tluchoř mluví sám za sebe, nikoliv za regionální ODS. Stanovy ODS jasně říkají, že za regionální sdružení mluví předseda regionu, a tím Petr Tluchoř není," uvedl ve zprávě Bendl. Tluchoř Nečasův krok označil za hrubý zásah do středočeské ODS a pokus ovlivnit blížící se volbu jejího vedení.

Pátý v pořadí

Fuksa je pátým ministrem současného kabinetu, který nedokončí volební období.

Tím prvním byl ministr životního prostředí Pavel Drobil z ODS, kterého vloni před Vánoci smetla korupční aféra na Státním fondu životního prostředí.

Letos na jaře jej následovali ministři z VV Vít Bárta (doprava) a Radek John (vnitro). Na začátku letních prázdnin pak došlo ještě k jedné změně na dopravě. Úřednického ministra Radka Šmerdu po necelých třech měsících vystřídal véčkař Pavel Dobeš.

Přehled ministerských rošád

Ministr Resort Datum odchodu Jeho nástupce
Pavel Drobil (ODS) Životní prostředí 21. prosince 2010 Tomáš Chalupa (ODS)
Vít Bárta (VV) Doprava 21. dubna 2011 Radek Šmerda (nestraník)
Radek John (VV) Vnitro 21. dubna 2011 Jan Kubice (nestraník)
Radek Šmerda Doprava 1. července 2011 Pavel Dobeš (VV)
Ivan Fuksa (ODS) Zemědělství 4. října 2011 ???

Trable s čuníky