V novém libyjském národním shromáždění by podle připravovaného volebního zákona neměli zasednout lidé napojení na bývalého vůdce Muammara Kaddáfího.

Jak informovala agentura AFP, návrh také předpokládá, že v parlamentu zasedne jen deset procent žen, což vyvolalo ostrou kritiku ochránců práv žen.

Návrh stanoví počet křesel v parlamentu na 200, volba musí být svobodná a přímá. Deset procent křesel mají podle prvního článku zákona obsadit ženy, informovala AFP o návrhu zveřejněném dnes na webových stránkách Komise pro přípravu voleb.

Podle něj musejí být kandidáti starší 25 let a nesměli vykonávat žádné důležité funkce za Kaddáfího režimu nebo se za jeho dob obohacovat.

"Jde pouze o návrh. Míra zastoupení žen může být předmětem diskuse," prohlásil Mustafá Džalíl, šéf Přechodné národní rady, která stojí v čele země od pádu Kaddáfího. "Přejeme si větší zapojen žen, které se podílely po boku mužů na libyjské revoluci," ujišťoval na tiskové konferenci.

Kdo míří do čela Libye? Favoritem je přeběhlík, o slovo se hlásí ale také princ - čtěte ZDE

Kaddáfího bojovníci jsou bratři, odpustíme jim, vyzval Džalíl Libyjce k usmíření - čtěte ZDE

Koalice libyjských nevládních organizací označila vymezení počtu křesel pro ženy za nepřípustné. "Libyjské ženy představují nyní 50 procent obyvatelstva. Myšlenka omezit jejich zastoupení v parlamentu na pouhých dvacet křesel z 200 je zcela skandální," uvádí se v jejich sdělení.

Volební zákon, jehož dokončení v posledních týdnech požadovaly tisíce Libyjců v ulicích Tripolisu, by měl být podle agentury Reuters dopracován během jednoho měsíce.

Zatím ale chybí například rozdělení země do volebních obvodů, což může být vzhledem k velké rozmanitosti libyjských kmenů a menšin velmi složité. Všichni kandidáti zároveň budou muset figurovat jako nezávislí, neboť v Libyi neexistuje žádný zákon o politických stranách, které byly za Kaddáfího režimu zakázány.

Úkolem národního shromáždění bude připravit ústavu a vytvořit novou přechodnou vládu.