Dvaatřicátý triumf v historii si Real Madrid zajistil díky vítězství 3:0 v Bilbau, po němž má dvě kola před koncem soutěže v tabulce nedostižný sedmibodový náskok před druhou Barcelonou. Té nepomohla ani domácí výhra 4:1 nad Málagou, k níž přispěl hattrickem Lionel Messi.

Hvězdný Argentinec překonal s 68 soutěžními góly v sezoně evropský rekord Gerda Müllera, který si v ročníku 1972/73 za Bayern Mnichov připsal 67 zásahů.

Real mohl jít na hřišti finalisty Evropské ligy do vedení už ve 12. minutě, ale nejlepší střelec týmu Cristiano Ronaldo neproměnil druhou penaltu za sebou. Před týdnem ho v odvetném semifinále Ligy mistrů vychytal brankář Bayernu Mnichov Manuel Neuer, dnes Portugalcův nepovedený pokus doprostřed branky zneškodnil Gorka Iraizoz.

Zaváhání nejdražšího hráče světa napravil už za čtyři minuty Gonzalo Higuaín a nedlouho po něm přidal druhou trefu Mesut Özil. Pět minut po změně stran se na stadionu San Mamés dočkal také Ronaldo. Hráči "Bílého baletu" tak protáhli sérii bez porážky na 21 ligových utkání a v druhé sezoně pod trenérem Josém Mourinhem slaví druhou trofej.

Barcelonu poslal na Nou Campu do vedení ve 14. minutě kapitán Carles Puyol po přihrávce Andrése Iniesty. Za dalších dvanáct minut sice vyrovnal hlavou nedůrazně pokrytý Salomón Rondón, ale deset minut před přestávkou vrátil domácím vedení z penalty Messi.

Čtyřiadvacetiletý kanonýr se nemýlil ani z druhého pokutového kopu v 59. minutě a pět minut nato uzavřel osmý hattrick v sezoně po přehození brankáře Carlose Kameniho. Rodák z Rosaria si vylepšil střeleckou bilanci v tomto ročníku La Ligy na 46 branek a s náskokem dvou zásahů se v tabulce střelců osamostatnil před Ronaldem

Ajax má titul

Fotbalisté Ajaxu Amsterodam získali 31. nizozemský titul. Svěřenci trenéra Franka de Boera si zajistili triumf v předposledním ligovém kole díky výhře 2:0 nad Venlem.

Oba góly Ajaxu dnes vstřelil Siem de Jong a slavný amsterodamský klub si připsal třinácté vítězství za sebou. Před závěrečným kolem má nedostižný šestibodový náskok před druhým Feyenoordem.

Chelse prohrála, za Čechem skončila kouzelná rána

Chelsea prohrála v 34. kole anglické ligy doma s Newcastlem a reálnou šanci na Ligu mistrů už má jen když soutěž vyhraje. Petr Čech inkasoval dvakrát, vždy po vydařených střelách. zejména druhá rána Cissého stála za to.

<

Španělská fotbalová liga - 20. kolo: Atlético Madrid - San Sebastian 1:1 (54. Gabi - 90.+1 Vela), FC Barcelona - Málaga 4:1 (35. a 59. obě z pen. a 64. Messi, 14. Puyol - 26. Rondón), FC Sevilla - Betis Sevilla 1:2 (5. Negredo - 43. a 90.+2 Beňat), Mallorca - Vallecano 1:0 (62. Castro), Zaragoza - Levante 1:0 (11. Edu Oriol), Bilbao - Real Madrid 0:3 (16. Higuaín, 20. Özil, 50. Cristiano Ronaldo), Valencie - Pamplona 4:0 (77. a 83. Aduriz, 83. a 88. Jonas).

20. Santander 36 4 15 17 25:57 27

Italská fotbalová liga - 36. kolo: AC Milán - Bergamo 2:0 (9. Muntari, 90.+3 Robinho), Catania - Boloňa 0:1 (79. Ramirez), Cesena - Udine 0:1 (4. Fabbrini), FC Janov - Cagliari 2:1 (12. Palacio, 76. Jankovič - 13. Ariaudo), Fiorentina - Novara 2:2 (48. z pen. a 71. Montolivo - 14. Jeda, 30. Rigoni z pen.), Juventus Turín - Lecce 1:1 (8. Marchisio - 85. Bertolacci), Lazio Řím - Siena 1:1 (62. Ledesma z pen. - 26. Destro), Parma - Inter Milán 3:1 (53. Marques, 55. Giovinco, 82. Biabiany - 13. Sneijder).

20. Cesena 36 4 10 22 22:54 22

Poznámka: Bergamu bylo za korupci odečteno šest bodů.

Anglická fotbalová liga - 34. kolo: Chelsea - Newcastle 0:2 (19. a 90.+3 Cissé), Bolton - Tottenham 1:4 (51. Reo-Coker - 62. a 69. Adebayor, 37. Modrič, 60. Van der Vaart).

1. Manchester City 36 26 5 5 88:27 83

2. Manchester United 36 26 5 5 86:33 83

3. Arsenal 36 20 6 10 68:44 66

4. Tottenham 36 19 8 9 63:40 65

5. Newcastle 36 19 8 9 55:46 65

6. Chelsea 36 17 10 9 62:41 61

7. Everton 36 14 10 12 47:39 52

8. Liverpool 36 13 10 13 43:38 49