Pokud bude někdo někoho na sociálních sítích očerňovat, tak na něj budou moci soudy. Jako první to pocítil i Facebook. Tomu přikázal vrchní soud ve Velké Británii, aby odhalil identitu jednoho z uživatelů.

Stalo se tak v případě Nicoly Brookesové. Ta na Facebooku podporovala účastníka pěvecké soutěže X Factor Frakieho Cocozza. Chvíli po publikování svého komentáře si na Facebooku anonymní pachatel vytvořil na její jméno falešný profil a pod tímto pseudonymem umísťoval jejím jménem urážlivé a pedofilní komentáře.

Později si založil jejím jménem i internetové stránky. Brookesová zkusila o pomoc požádat i policii, ale ta jen uvedla, že je prakticky nemožné pachatala stíhat.

Proti webové šikaně

Brookesová se však se sdělením policie nesmířila a podařilo se jí docílit opaku. Zažalovala Facebook a ten jí bude muset nyní vyhovět a pachatele identifikovat. Bude jí muset dát jejich skutečná jména, e-mailové adresy i IP adresy jejich počítačů, které umožní pachatele přímo lokalizovat. Facebook potvrdil, že tyto údaje poskytuje v případech právních stíhání.

Brooks má v úmyslu řešit případ dále u soudu. Jedná se o vůbec první případ, kdy je sociálním sítím nařizeno, aby odkryly pravou identitu svých uživatelů soukromému žalobci.

Na rozsudek navázala i řada komentátorů, kteří rozhodnutí slaví, protože konečně zastaví internetové šikanování. To se stalo zbraní současných mladých lidí, kteří tímto způsobem očerňují druhé na internetu a veřejné orgány nestačí držet krok s vývojem internetu.