Čau, kámo, na pondělí máme neuvěřitelně velký obchod. Potřebovali bychom fakt nízkou tříměsíční sazbu, mohlo by to stát majlant - tato věta ovlivnila životy milionů lidí. Podle vyšetřovatelů kauzy manipulací s klíčovou úrokovou sazbou Libor je jejím autorem jeden z obchodníků britské banky Barclays. Pomoc kolegy mu měla zajistit výnosný derivátový obchod a bonusy, na druhé straně ovšem ovlivnila výši úroků pro lidi i firmy po celém světě.

Podobných e-mailů, které si mezi sebou vyměňovali obchodníci Barclays, vyplavaly na povrch v posledních týdnech desítky. Vyplývá z nich, že ovlivňování jedné ze základních úrokových sazeb Libor bylo (nejen) pro zaměstnance Barclays zjevně běžnou praxí po mnoho let. Elektronická komunikace také ukazuje, že bankéři za manipulace nabízeli drobné protislužby. "Kámo, jsem tvým velkým dlužníkem. Stav se někdy po práci a otevřu láhev Bollingeru," děkuje makléř pozváním na šampaňské.

Obří kauza ovlivňování londýnské mezibankovní nabídkové sazby Libor (London InterBank Offered Rate), za kterou si banky navzájem poskytují úvěry (viz Ekonom.cz/libor), není ve finančním sektoru jediná. Například největší evropskou banku HSBC v červenci usvědčily americké úřady z toho, že svým laxním přístupem umožnila mexickým drogovým kartelům "vyprat" několik miliard dolarů.

Nepřímo se podílela na legalizaci příjmů narkomafie, když přehlížela zakládání stovek podezřelých účtů a podivné transakce. Vyšetřovatelé navíc upozorňují, že přes účty HSBC procházely i podezřelé peněžní převody ze zemí jako Sýrie, Írán či Saúdská Arábie.

Jiným důkazem přetrvávajících neutěšených poměrů ve finančních institucích je také zpráva o obří ztrátě ze špatně zajištěných derivátových obchodů, kterou vykázala největší americká banka JP Morgan Chase. Ta letos v květnu oznámila, že na riskantních transakcích prodělala minimálně dvě miliardy dolarů. Zároveň připustila, že jí chování londýnské divize možná způsobí celkovou ztrátu až devět miliard. Jelikož banka ztráty zprvu zatajovala, ocitla se dokonce v hledáčku Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Týdeník Ekonom - č. 30/2012Prokuratura si už brousí zuby

Tyto informace vytvářejí nelichotivý obraz o vztahu k zákonům ve velkých finančních domech, které mají obrovský vliv na globální ekonomiku. Je jasné, že slova o tom, že se bankéři poučili z finanční krize, k níž nemalou měrou přispěli, jsou daleko od opravdy.

Kauzy ohrožují pověst celého finančnictví - dopadnou i na seriózní banky. "Liborgate a další překvapení z tohoto sektoru silně ohrozí základ bankovnictví, kterým je důvěra klientů," varuje Constantin Kinský, ředitel pražské pobočky poradenské společnosti Roland Berger.

Dobrou zprávou naopak může být fakt, že se nad bankéři-spiklenci, kteří uměle hýbali sazbou Libor, začínají stahovat mračna. Zatímco v minulosti finančníci zodpovědní za stamilionové i miliardové škody trestu často unikli, nyní se podle agentury Reuters úřady na obou stranách Atlantiku chystají provést velký zátah.


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 26. ČERVENCE, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

banner 2

Související