Íránské univerzitní studentky na Facebooku vedou kampaň proti povinnému nošení hidžábu, tedy pokrývky hlavy. K debatě jich už přispělo skoro 16 tisíc, včetně vnučky duchovního vůdce Alího Chameneího. Neodradila je ani policejní výhrůžka, že proti síti zasáhne, informovala o tom studentská agentura ISNA.

Kampaň s názvem Ne povinnému hidžábu běží už čtrnáct dní. "Žádná pravidla nemohou lidi nutit něco dělat, a to se týká všech lidí, i žen, na celém světě," napsala jedna z účastnic. K tématu se vyjádřila i Chameneího vnučka Najma Ešraghíová, když prohlásila, že její dědeček nikdy neřekl, že Íránky musejí chodit se zakrytými hlavami.

"Já osobně mám hidžáb ráda, ale nezajímá mne čádor. Ztěžuje mi život a navíc na ženu zahalenou od hlavy k patě v černém není nejlepší pohled," řekla. Čádor je ženský oděv z jednoho kusu látky, který kryje celé tělo.

Írán byl ironií osudu první z muslimských zemí, která za vlády šáha Rezy Pahlavího v roce 1936 nošení hidžábu zakázala a žádala zatýkání Íránek zastižených v hidžábu. Povinná je tato část oděvu od revoluce v roce 1979.

Policie v červenci začala aktivněji dohlížet na dodržování tohoto pravidla a její mravní jednotka nechala už v Teheránu zavřít 50 kaváren, protože tam obsluhovaly nevhodně oblečené ženy.

K tomu se ještě ozvala kybernetická policejní jednotka a pohrozila, že zablokuje přístup na sociální sítě, které podle vyjádření velitele Kamála Hadjanfára "šíří prostituci a prostopášnost".

V lednu bylo zatčeno několik lidí, kteří zřídili internetovou stránku, na níž se soutěžilo o královnu krásy. Íránci rychle reagovali protestními akcemi na Facebooku. Jedna z nich spočívá ve zveřejňování fotografií žen s odkrytými hlavami a oblečenými v šatech bez ramínek a s délkou nad kolena.