05:26 - Ohio opět zvolilo prezidenta a potvrdilo tak historickou tradici: žádný republikán nikdy nedokázal vyhrát bez něj. Senát zůstává demokratům, sněmovna republikánům. Žádná změna. Navzdory předpovědím mnohých to nebyl noční maraton, Obama vyhrál velmi rychle. Na východním pobřeží Spojených států není ještě ani půlnoc. Polovina Spojených států oslavuje, ale celou zemi čeká pokračování rozdělené vlády a celá řada tuhých politických bitev. 

05:17 - PREZIDENT BARACK OBAMA VYHRÁL VOLBY A BYL ZVOLEN K DALŠÍMU, POSLEDNÍMU ČTYŘLETÉMU MANDÁTU. 

05:10 - Prezident Obama vyhrál sedmý klíčový stát, Iowu. Romney za současné situace už má jen velmi, velmi teoretickou šanci k 270 hlasům volitelů a vítězství... Obama má 249 hlasů z povinných 270 v kapse.

05:05 - Navzdory viceprezidentskému kandidátovi Paulu Ryanovi, který je z Wisconsinu, prezident Obama vyhrál Wisconsin, pátý klíčový stát. Velké zklamání pro duo Romney-Ryan. Guvernér Mitt Romney vyhrál šestý klíčový stát, Severní Karolínu, čímž splnil povinnost. Demokraté uhájili většinu v Senátu. 

04:51 - Podle předpovědi CNN Obama vyhrál čtvrtý klíčový stát, Minnesotu, a jejích 10 volitelů. Překvapení to není.

04:50 - Před čtyřmi roky jsem blogoval z volebního štábu McCain-Pailinová v hotelu Biltmore Arizona ve Phoenixu. Při pohledu na televizní záběry ze štábu Romney-Ryan v Bostonu je zjevné, že tam atmosféra začíná připomínat McCainovu situaci. Povinné nadšení mizí z unavených tváří a začínají převládat rozpaky... Poradci Romneyho mají k dipozici interní čísla a vědí dobře, na čem jsou. Bez ohledu na to, komu člověk fandí, by tohle nikomu nepřál.

04:23 - Zbývají následující "bitevní" státy: Ohio, Wisconsin, Minnesota, Iowa, Severní Karolína, Virgínie, Florida, Nevada a Kolorádo. Romney vede jen v Severní Karolíně, jak předpovídaly průzkumy a jakž takž nadějně vypadá ve Virgínii. Florida mu uniká, stejně jako Ohio a žádný republikán nikdy nevyhrál volby bez Ohia. Od roku 1964 Ohio vždy hlasovalo pro vítěze. Rozumnou šanci má ještě v Kolorádu, ale to by nestačilo. Víc a víc to vypadá tak, jak to vypadalo podle průzkumů za posledních několik dní - PREZIDENT BARACK OBAMA MÁ VELMI BLÍZKO KE SVÉMU ZNONUZVOLENÍ...

04:10 - Třetí klíčový stát pro Obamu: New Hampshire. Jen čtyři volitelské hlasy, ale velké zklamání pro Romneyho. 

03:57 - Obama zvyšuje mírný náskok na Floridě a zbývá spočítat pár spíš demokratických okresů... 

03:45 - Florida je na infarkt. Přes 80 procent hlasů spočítáno (pod 7 milionů) a rozdíl mezi oběma kandidáty je několik stovek hlasů. Déja vu roku 2000.

03:44 - CNN odhaduje, že Pensylvánii vyhrál Obama. Druhý bitevní stát je rozhodnut. Romney se o něj v posledních dnech pokoušel, podařilo se mu stáhnout Obamův náskok, ale ne dost. PA pro Obamu a v Chicagu se tancuje.

03:19 - Ohio počítá hlasy VELMI pomalu. Obamovo vedení tedy zatím nic neznamená. Ohioané (uff) jsou si asi vědomi své ceny a budou to natahovat. Zato se rýsuje konečný výsledek na Floridě, klíčové pro Romneyho, a je to stále neuvěřitelně těsné. Upřímně řečeno, nedovedu si představit, že Romney ztratí Floridu a stane se prezidentem. Matematicky to možné je, ale nějak se do toho nedokážu vžít.

03:10 - Republikáni si podrží většinu ve Sněmovně reprezentantů, což se očekávalo a signalizuje to, jak rovnoměrně se USA stále zdají být politicky rozděleny. Co začalo v roce 2000 floridskou agónií, pokračuje s malými výjimkami dodnes. Gratulace šéfovi Sněmovny Johnu Boehnerovi...

03:05 - Exit polls CNN - Kolorádo je remíza, což je skvělá zpráva pro Romneyho, kdežto Wisconsin a Minnesota se předpovídá těsně pro Obamu. 

03:04 - Obama vyhrál Michigan. První bitevní stát je rozhodnut. V Chicagu se jásá.

02:58 - Sakra, to nám nikdo nesdělí, co mají Obamovi teď k večeři? Pizzu? Salát z rukoly? 

02:53 - Zatím v žádném státě nedošlo k převapení, Romney i Obama vyhráli "své" státy a průzkumy potvrzují trend ve prospěch Obamy v klíčových dvanácti státech. Romney nutně potřebuje to, čemu se v angličtině říká big break, velký průlom. Není nemožný, zatím se ale nikce nerýsuje. 

02:45 - 33 procent spočítáno ve Virgínii, Romney vede o 12 procent a některé klíčové volební distrikty ukazují NEČEKANĚ dobrý výsledek pro guvernéra. Ještě je brzy, Romney ve VA vyhrát musí, ale vyhraje-li výrazně, může ho VA udržet ve hře.

02:20 - Stejný zdroj napovídá, že jeho exit polls svědčí o tom, že nezávislí voliči v New Hampshire jsou mírně pro Romneyho, o jedno procento. Republikáni i demokrati volili zhruba stejně početně jako před 4 lety, což je lepší zpráva pro Obamu, neboť se předpokládalo, že republikáni jsou tam - stejně jako všude - nadšenější a motivovanější. Rozhodnou nezávislí, kteří jsou v NH tradičně početní, ale zatím není jasné, jestli jich má Romney dost. 4 hlasy z NH ve sboru volitelů mohou být v těsných volbách důležité a NH bylo celou dobu těsně rozdělené, s mírnou Obamovou převahou.

02:18 - Podle televize ABC vede Obama na Floridě mezi nekubánskými Latinos zhruba stejným rozdílem, kterým vyhrál před čtyřmi lety. Mezi kubánskými Američany vede těsně Romney. Mezi seniory podle exit polls vede Romney o dvě procenta. Vše nasvědčuje velmi těsnému výsledku, Romney stále má na FL šanci. 

02:09 - Exit polls z Floridy - Obama 50-Romney 49, New Hampshire Obama 50-Romney 48 a Pensylvánie Obama 52-Romney 47. Konsistentní s dosavadními výsledky bitevních států, které ukazují trend ve prospěch Obamy. Romney musí vyhrát Floridu, kde místy, v posledních dvou týdnech, vedl. Opět - nepříliš dobré zprávy pro guvernéra, které se mohou změnit.

01:58 - Prezident Obama je na cestě do svého domu ve čtvrti Hyde Park v Chicagu, kde ho čeká večeře v rodinném kruhu. Dobrou chuť z ihned.cz .

01:48 - Je třeba znovu připomenout, že exit polls často bývají nespolehlivé a jde jen o momentální indikaci, která se může změnit. Dobré zprávy pro kandidáta se mohou změnit ve špatné a naopak. Teprve, když významné televizní stanice vyhlásí neoficiální odhad vítěze státu, může jeden štáb oslavovat a druhý truchlit. Ohio, Virgínie a  Severní Karolína jsou pořad ještě ve hře pro oba dva uchazeče. 

01:35 - Romney prostě nesmí prohrát Ohio a už vůbec ne Severní Karolínu. Jde zatím jen o odhady tzv. exit polls, které samozřejmě mohou být nepřesné. Romney se modlí, aby byly nepřesné. Těsný stav ve Virgínii, Severní Karolíně a Obamovo odhadované vedení v Ohio, to jsou VELMI dobré zprávy pro Obamu.

01:32 CNN - podle exit polls v Ohiu: Obama 51-Romney 49 a Severní Karolína je nerozhodná. 

01:07   Vermont jde Obamovi, Kentucky Romneymu. Žádné překvapení. Podle CNN je klíčová Virgínie podle exit polls ve statistické remíze, 49-49 procent. To může znamenat cokoliv, zřejmě těsné vítězství Romneyho podle obrovského náskoku, se kterým zřejmě guvernér vyhraje Indianu (kterou prezident před 4 lety vyhrál). Ale platí totéž, co v případě Ohia - bez Virgínie by Romney skoro neměl šanci a je to jeden z oněch dvanácti klíčových států, kde má solidní šanci (pan ještě v Severní Karolíně a na Floridě). Berte, prosím, tyhle moje rychlé spekulace s velkou rezervou.

00:14 - Romney řekl reportérům, že si na dnešek napsal jen jeden projev, projev oslavující vítězství. "Má asi 1118 slov, ale ještě projde úpravou," řekl guvernér. Všimněte si přibližného zaokrouhlení - asi 1118 slov. Pokud Romney vyhraje, bude světová ekonomika v dobrých rukách.

00:05 - Fox News přinesl video člena New Black Panthers Party, které vidí jako zastrašování voličů před volební místností. Jiní si myslí, že chlapík jen galantně drží dveře voličkám...

Fox News on voter supression

23:28 - Podle The Atlantic by Obama vyhrál volby Číně, ale jen podle hlasů těch, kteří hlasovali na internetu. Asi se to netýká Tibetu a Sin Ťiangu. Obama by dostal 80 procent hlasů všech elektronicky zdatných Číňanů. Zřejmě Romneho hrozba, že označí Čínu za manipulátora měny, nebyla ideální strategií pro Šanghaj a Hongkong... Pokud by tak Romney učinil, umožnilo by mu to zavést některá ochranná opatření ve vzájemném obchodě, ale není to automatická věc. Obchodní válka by z toho nebyla v případě, že by zůstalo jen u slov. 

23:02 - V Pensylvánii pokračují problémy s volením prostřednictvím elektronických přístrojů. A Pensylvánie je jedním z důležitých států, kde Romney sází, že podruhé vstane z mrtvých. Nemohl by někdo z Azerbajdžánu vyslat do Philly volební pozorovatele? 

22:52 - Hlásím se z Kavárny Mlýnská na pražské Kampě, kde to žije volební nocí. Na plátně tu zatím běží jen Fox News, takže je jasné, že jakkoliv volby dopadnou, všichni se tu dozví, že vyhrál Mitt Romney... a právě se se na plátně objevila CNN, takže to snad bude vyváženější...

22:03 - Za dvě hodiny se uzavřou první volební místnosti. Bude to dlouhá noc. Čím delší, tím větší šanci má Romney.

21:53 - Historik Simon Schama: "Žijeme v úplně jiném komunikačním světě, než žil Martin Luther King nebo Lyndon Johnson...Prezident je dnes mnohe víc Vrchní objasňovač (vysvětlitel) - Chief Explainer..."

Jak by asi v éře Twitteru obstál Eisenhower, nortoricky rétorický slon v porcelánu? Jak Nixon? Asi by k jakémusi Watergatu došlo už v roce 1970 a skandál by trval dva měsíce, ne dva roky. A co Reagan? Byl skvělý rétor, ale nejrychlejší nebyl.

Srovnávat Jacka Kennedyho s Obamou a Clintonem je jako hádat, jestli byl lepší Pelé, nebo Maradona, nebo Messi. Byl lepší Jarda Holík, nebo Patrik Eliáš? Dobře se o tom povídá u piva... 

21:40 - Na CNN International vzpomíná historik Robert Caro na Lyndona Johnsona a ukazují k tomu fotky - machiavelli z Texasu na telefonu a člověk jakoby slyšel, jak mluví s významným republikánem v Senátu, jak střídavě slibuje modré z nebe a střídavě vyhrožuje... Johnson se do politiky narodil. Kdyby tak Obama měl aspoň polovinu jeho zákulisních schopností...

21:08 - Republikáni se za své přesvědčení stydí tradičně víc než demokrati. Může to být proto, že většina hlavních médií má jistý liberální příklon a vy se v té atmosféře jaksi ostýcháte. Může to být také tím, že většina vašich profesorů na Yaleu nebo Berkeley byli demokrati. Což se občas projevuje v tzv. exit polls, rychlých průzkumech voličů ihned poté, co odvolili. Určitá část stydících se republikánů se k hlasu pro duo Romney-Ryan nepřizná. To může zkreslit odhady - některé firmy podle takto zkreslených průzkumů předpověděly vítězství Johna Kerryho nad Georgem Bushem v roce 2004.

Proto média nezveřejňují žádné exit polls před 17h amerického východního času, čili ještě asi dvě hodiny.

20:44 - Nemohl jsem si nevšimnout, že z mých dvou vstupů, proč volit Obamu a Romneyho, je čtenější ten o Romneym, který také nasbíral mnohem víc lajků na Facebooku. Že by ihned.cz četlo víc republikánů než demokratů?  

20:33 -  Osmnáct volitelských hlasů v Ohiu bude nejcennějších. Romney je ještě i dnes v Clevelandu, kde se zastavil také Joe Biden (Obama už zřejmě ztratil hlas). Předpokládám, že Mitt a Joe spolu nepůjdou na pivo...

19:37 - Demokracie může být nejlepším možným systém, ale pro Baracka a Mitta je to dnes válka a jeden z nich politicky nepřežije. Člověk nemůže neobdivovat jejich vytrvalost a odvahu. 

Média nás poslední dny vytrvale přesvědčují, že jejich souboj je těsný, "na ostří nože" (novináři milují klišé). Pravda je, že vítězství Romneyho je sice možné, ale bylo by velkým překvapením. Podle průměru průzkumů z posledních dnů je Obamův náskok v klíčových státech stabilní a postačující. Z dvanácti bitevních států jsou pro Romneyho příznivé dnes jen Severní Karolína, a potom jakž takž Florida a ještě méně Virgínie. Vítězství v nich by guvernérovi nestačila k dosažení 270 hlasů ve sboru volitelů. 

Romney vyhraje, jen když se prokáže, že se mnoho desítek, vlastně stovek průzkumů za poslední týdny systematicky mýlilo, například tak, že do svého vzorku tázaných namíchali polsteři nerealisticky víc demokratů (na základě voleb v roce 2008 - je jasné, že Obama letos zdaleka tolik hlasů nedostane). To se sice stát může, ale Nate Silver na svém blogu FiveThirtyEight odhaduje takovou možnost na osm procent. 

Můj tip na noc výsledků a odhadů - sledujte Ohio, Nevadu, Wisconsin, Minnesotu, Pensylvánii, Iowu a New Hampshire. Všude tam má Obama víc než pravděpodobnou šanci vyhrát, což mu ke znovuzvolení bohatě postačí.

Fox News on voter supression