V kauze bývalého prokuristy Central Group Aleše Novotného, obžalovaného z dvěstěmilionovému podvodu, může dojít ke zlomu. Novotný přesvědčuje soud, že jeho stíhání spustila objednávka skupiny Natland, která měla s jeho zaměstnavatelem spory.

Bývalý vlivný manažer Novotný, který je už druhým rokem ve vazbě, od počátku svou vinu popírá. Podle policie měl ale objednat a podepsat přes 700 falešných faktur za fiktivní, nikdy nerealizované práce. Na daních tak měl stát přijít o 200 milionů korun.

Novotný ale v říjnu požádal soud o přijetí nových důkazů. Výčet navrhovaných svědků ukazuje, že stále trvá na podezření, které už prověřovala Inspekce policie ČR a Vrchní státní zastupitelství v Praze: že je totiž případ účelově zmanipulován policisty, uplacenými Natlandem.

Se stejným podnětem se před třemi lety obrátila na ministerstvo vnitra sama firma Central Group. Podezření se ale neprokázalo.

Faktem je, že nejméně od roku 2008 se Natland a Central Group přely minimálně o 110 milionů korun. Doutnaly mezi nimi i další nevyjasněné spory, jež se snažili urovnat najatí soukromí detektivové a vymahači.

Natland měl detailní informace o podnikání, účetnictví a obchodních vazbách Central Group, jeho dceřiná firma Apogeo pro Central Group dělala daňové poradenství a audit.