Pokud někomu svěřujete své peníze, základní zásadou je, aby se jejich správce o ně dobře staral s péčí řádného hospodáře. Pokud bych se vás zeptal, jak podle vás řídí čeští politici naši republiku, bude vaše odpověď pozitivní nebo negativní? Dle mého by se většina z vás přiklonila k tomu, že český stát není spravován nejlépe – přestože je spravován lépe než většina osbytatních zemí na světě včetně EU. Ponechme teď stranou příčinu neuspokojivého stavu českých věcí veřejných (který spočívá s příliš velkém rozsahu státní moci).

Pokud investujete do českých dluhopisů, dáváte důvěru právě našim politikům. Projevujete tím souhlas s jejich zacházením s našimi penězi, které tím otevřeně schvalujete.

Než si Kalouskovy dluhopisy koupíte, položte si proto otázku: Chcete zvyšovat svůj podíl na zkorumpovaném státu? Chcete skutečně dobrovolně politikům půjčovat další peníze, aby je promrhali? Myslím si, že čeští politici mají mých peněz mnohem více, než bych chtěl. Dobrovolně už jim žádné další půjčovat nechci.

Příliš mnoho státních dluhopisů

I když výše uvedené je pro mě naprosto dostatečným důvodem, nabízí se také portfoliový pohled na úspory průměrného Čecha. Mezi hlavní pravidla investování patří rozdělení peněz do různých aktiv. Rozumná mírá diverzifikace totiž snižuje riziko ztrát – pokud se jedna investice nepovede, zbývají ještě další, které ztrátu mohou vyvážit.

Pokud před vámi leží nabídka na státní dluhopisy, musíte si dobře uvědomit, kolik jich už vlastníte – byť nepřímo. V prvé řadě z peněz, které máte uložené na vašich bankovních účtech, banky státní dluhopisy kupují tak jako tak (vedle dalších aktiv). Vzpomeňte si například, kolik vaše banka v roce 2011 musela odepsat jako ztrátu na řeckých dluhopisech. Řeckých dluhopisů přitom byla v portfoliu bank menšina, drtivá většina dluhopisů je těch českých.

Totéž platí pro dnes existující důchodové fondy. Tyto fondy mají garantovaný nezáporný výnos, proto musí investovat velmi konzervativně. Většina prostředků z vašeho penzijního připojištění je tak uložena ve státních dluhopisech, především v těch českých.

Jinak řečeno, jako běžný Čech máte pravděpodobně v českých státních dluhopisech uloženo už příliš mnoho peněz (v každém případě víc, než si uvědomujete). Samozřejmě to nemusí platit vždy, ale před jejich dalším nákupem byste si své portfolio měli dobře prověřit.

Výnosnější alternativy

Státní dluhopisy představují poměrně bezpečnou investici. Stát totiž garantuje splacení dluhopisu násilným výběrem daní přesně podle toho, jak potřebuje. Vzhledem k výše uvedeným důvodům se přesto vyplatí zvážit alternativy, z nichž mnohé mohou nést podobně nízké riziko nebo vyšší výnosy.

Pokud zvažujete státní dluhopisy jako ochranu před vládním znehodnocováním peněz inflací, potom by vám mohlo vyhovovat zlato. Zlato je uchovatel hodnoty prověřený stovky let – se zlatými mincemi byste mohli cestovat v čase daleko do historie a pořád byste byli podobně bohatí. Stejně mohou fungovat bezvýnosové předměty jako šperky, hodinky nebo umělecká díla.

Jestli naopak chcete státní dluhopisy pro jejich výnos, uvažujte také o reálných výnosových aktivech. Můžete peníze uložit do pozemků a nemovitostí, z kterých obdržíte nájem. Nebo můžete využít firemní dluhopisy, protože firmy na rozdíl od státu vytváří hodnoty, z kterých mohou dluhopis splácet. (Stát hodnoty pouze přerozděluje.) Dluhopisy velkých stabilních společností nebo fondy firemních dluhopisů mohou mít riziko menší než jihoevropské předlužené státy, a přitom nést vyšší výnos.

Hrozba kolosálního bankrotu

Všechny zmíněné alternativy nesou riziko zásahu státní moci. Jakmile politici a úředníci vidí, že na něčem vyděláváte, zatímco oni už vybrané daně promrhali, zdaní vás o to více (například zvýšením daně z nemovitosti). Proto se státní dluhopisy zdají ve srovnání s ostatními investicemi jako nízkorizikové.

Jenže i schopnost státu vybírat daně má své hranice. Růst daní postupně ničí produktivní soukromý sektor. Pokud kombinace vysokých daní a vysokého zadlužení přesáhne kritickou hranici, dojde ke státnímu bankrotu. Nedávná historie je takových bankrotů plná (včetně EU, naposledy Řecko) a lze se oprávněně obávat, že jich v brzké době přijde ještě více.

Čím více tedy investujete do státních dluhopisů a podporujete zadlužování, tím více zvyšujete riziko, že stát tyto dluhopisy v budoucnu nebude schopen splatit.

Možností jak nahradit státní spořící dluhopisy je mnoho. Nenechte se proto zmást reklamou ministra Kalouska a před jejich nákupem dobře zvažte nejen důvody pro, ale i proti.

 

Důležité upozornění: Nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese odpovědnost za investiční rozhodnutí čtenářů, ani za výsledky těchto rozhodnutí. Názory autora nejsou oficiální názory jeho institucí.