Na podzim to byla mela. Viktoria Plzeň porazila Spartu 1:0 gólem z penalty, nařízené za nahraný pád Davida Limberského. Čtete zde. Ještě na stadionu oznámila poražená strana, že hodlá s údajným nadržováním rozhodčích soupeři něco udělat. A objevila se tzv. Křetínského taška s údajnými důkazy o manipulaci s výsledky.

Zatímco předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta nechal případ odebrat disciplinární komisi, čeká se, co s kauzovu udělá policejní vyšetřování. Od prvního vzájemného zápasu ve Štruncových sadech uplynul půlrok a odveta na pražské Letné zastihla soupeře ve vzájemném soupeření o mistrovský titul.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
18:24
Rozhodčí z ciziny

Fotbalová asociace povolala k řízení zápasu rozhodčí z Německa. Hlavním bude Wolfgang Stark, jenž například pískal tři zápasy minulého mistrovství světa a má zkušenosti i z LIgy mistrů.

18:29
Co říkají trenéři

Kouč Vítězslav Lavička tvrdí, že Sparta půjde do zápasu s maximální motivací. "Ale se sportovní. Žádná vendeta," řekl rodák z Plzně. Tamní Viktorii vede úspěšně Pavel Vrba a ten je ještě opatrný v debatách, jestli půjde o klíčový duel pro otázku mistrovského titulu. "Jakýkoli bodový zisk bych považoval za velké povzbuzení," řekl.

18:33
Vyprodáno předem

Už ve čtvrtek ohlásil pořádající klub, že veškeré vstupenky zmizely v prodeji. Letná, která má na ligové zápasy kapacitu necelých 19 tisíc míst, bude plná. Do sektoru pro hosty dostali Plzeňští 1 860 lístků.

18:38
Sparta má co vracet

Kdyby měli domácí čerpat motivaci i ze statistiky, našli by ji tam. Z uplynulých sedmi vzájemných utkání porazila Sparta soupeře z Plzně pouze jednou, a to v srpnu 2011 venku 2:0. Celková bilance v samostatné české lize však vyznívá pro ni: 20 – 5 – 6, 53:27.

18:45
Absence jsou jen drobné

Plzeň nemůže do hry nasadit zraněné hráče Davida Štípka a Marka Hanouska. U Sparty je nevyjasněná situace kolem zdraví této trojice: Tomáš Přikryl, Jiří Jarošík, Pavel Kadeřábek. V disciplinárním trestu není nikdo.

19:25
Sestavy podle čekávání

Základní sestavy:

Sparta: Vaclík – Zápotočný, Švejdík, Holek, Hybš – Kadlec, Hušbauer, Vácha, Matějovský, Krejčí – Lafata.

Plzeň: Kozáčik – Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský – Rajtoral, Darida, Horváth, Kolář, Kovařík – Bakoš.

19:56
Souboj diváků

Plzeňský sektor je dávno zaplněný a rozjel své chorály, zatímco z míst pro sparťanský kotel je odezva zatím slabší. Atmosféře dominují místní hlasatel a reprodukované reklamy.

19:58
Varování fanouškům

Sparta prostřednictvím světelené tabule připomíná tresty, které dostala za různé projevy nevhodného chování publika. Varuje před dalšími připomínkou, že jen na pokutých už zaplatila přes devět milionbů korun, a měla zavřené hřiště.

20:05
Ovace pro Nedvěda

Na malou chvíli se obě části publika spojily. To když si zaskandovaly jméno Pavla Nedvěda. Jeden z nejlepších fotbalistů české historie, jenž prošel plzeňskou mládežnickou základnou a ve Spartě dozrál pro mezinárodní scénu, se přijel na zápas podívat.

20:14
Kouř na Letné

Obě mužstva nastoupila na hrací plochu a v plzeňském sektoru se rozhořely ohně. Dým zaplavil celý stadion.

20:15
Výkop pro Spartu

Sparťané poslali míč ze středového kruhu do hry, zápas byl zahájen.

20:36
3. min.: pískot na Limberského

David Limberský pochopil, že to bude mít těžké. Za nahranou penaltu a hanlivé výroky na něj publikum při jeho doteku s míčem okamžitě píská.

20:37
4. min.: šance pro Kadlece

Na pravé tyči se v šanci objevil sparťan Kadlec, ale brankář Kozáčik s přispěním obrany zachránil na roh.

20:38
15. min.: převaha Sparty

Domácí mají převahu, hraje se převážně na polovině Plzně.

20:39
20. min.: Plzeň zahrozila

Už druhou ztrátu míče krátce za sebou předvedl sparžan Vácha, hosté soupeře přečíslili, ale křížná Kovaříkova přihrávka z levé strany do pokutopvého území byla daleko od Bakošových kopaček.

20:41
24. min.: Krejčí spálil tutovku

Krejčí přesně vyběhl ze středu obrany na centr, vyhnul se ofsajdové pasti, ale jak šel sám na branku Plzně, zpozdil se a vypálil z hranice pokutového území tísněn obráncem. Kozáčik pádem na zem jeho střelu levou rukou zneškodnil.

20:46
30. min.: Sparta tlačí dál

Matějovský ze středu hřiště výtečně diriguje Spartu, ale někteří jeho spoluhráči vypadají trochu nervózně. Plzeň na svou šanci čeká.

20:51
35. min.: Vácha krvácí

Něco přes minutu byl ošetřován domácí fotbalista Vácha, jenž se zranil v obličeji při hlavičkovém souboji. Lékaři museli zastavit krvácení z jeho nosu. Plzeň toho nijak nevyužila.

20:55
40. min.: Krejčího jedovka

Ofenzivně naladěný Krejší se z pozice v rohu pokutového území pokusil obstřelit Kozáčika, ten ale reflexivně míč vytěsnil mimo tyče.

20:56
41. min.: žlutá pro Řezníka

Za ostrý obranný zákrok dostal žlutou kartu plzeňský obránce Řezník.

21:00
41.+1 min.: sparťanský závar

Další velká šance Sparty, dokonce dvojitá. Nejprve vypálil Kadlec, ale Kozáčik vyrazil míč do pole. Po závěru se balon dostal na Lafatovu hlavu, ale domácí střelec mířil vedle.

21:02
Konec prvního poločasu

Sparty byla jasně lepší, plzeňský kapitán a tvůrce hry Horváth se takřka nedostal do hry a nefunguje ani pověstná křídelní hra.

21:19
Druhý poločas zahájen

Obě mužstva nastoupila ke druhému poločasu beze změn v sestavách.

21:21
47. min.: Kadlecův průnik

Sparta začala ve stylu první půle a Kadlec se odhodlal k samostatné akci, jenže zakončené slabší střelou.

21:24
50. min.: Plzeň zahrozila

Skvělý Kovaříkův centr zleva mířil přesně na Bakošovu nohu, ale brankář Vaclík odvážným skokem vpřed zasáhl.

21:28
55. min.: Bakoš spálil tutovku

Kovařík si naběhl na levé křídlo a zacentroval, sparťanská obrana nechala Bakoše volného a plzeňský útočník zvolil rybičku. Míš z jeho hlavy skončil těsně vedle branky.

21:33
60. min.: Sparta po převahe lehce polevila

Sparta se dál snaží tlačit před soupeřovu branku, ale má i chvíle, kdy Viktorii nechá míč a čerpá síly na další výpady.

21:38
65. min.: hra se vyrovnala

Převaha Sparty zmizela. Hosté se doistali na polovinu protivníka několikrát a vydrželi tam i souvisle. To se jim od začátku utkání podařilo poprvé.

21:41
68. min.: Lafata střílí gól

Matějovský poslal míč ze středu hřiště nalevo na Krejčího, Lafata si v pokutovém území ukázal a jeho mladší spoluhráč mu poslal centr přesně na hlavu. Domácí vedou 1:0.

21:43
70. min.: do hry jde Tecl

První střídání v plzeňském dresu se děje na postu hrovotého útočníka. Bakoše nahradil Tecl.

21:46
73. min.: Kolář málem vyrovnal

Plzeň přebírá iniciativu, na Rajtoralův centr zprava si naběhl na středu nehlídaný Kolář, ale neměl dobrý timing. Míč trefil temenem a přehlavičkoval branku.

21:49
77. min.: Ďuriš posílí útok hostů

Plzeňský útočník Ďuriš přišel do hry za Koláře posílit údernou sílu.

21:51
78. min.: karta pro Daridu

Plzeňský záložnk Darida byl napomínán za faul ve středu hřiště, vyplývající z enormní snahy.

21:54
81. min.: Bednář vstupuje na hřiště

Střelce zatím jediného gólu utkání Lafatu vyměnil na hřišti Bednář, publikum ho bouřlivě přivítalo.

21:55
82. min.: hraje se dál v tempu

Sparta se nechce smířit s tím, že odehraje zbytek utkání v defenzívě a nabírá druhý dech. Skvělé utkání má tempo i styl.

21:58
85. min.: Teclova příležitost

Horváth teprve teď poprvé osvědčil své mistrovství přihrávek, našel v pokutovém území Tecla, jenž se trochu zamotal do míče, ale Vaclíkův zákrok na něj byl hodně ostrý, na hranici férovosti.

21:59
86. min.: Adamov na plzeňský hrot

Ruský útočník Adamov nahradil Rajtorala a hosté tak mají na hřišti tři forvardy.

22:01
88. min.: Kweuke dostává příležitost

Defenzivního záložníka Hušbauera nahrazuje v sestavě Sparty střelec Kweuke, to jsou manévry!