Zimbabwský prezident Robert Mugabe údajně drtivě zvítězil ve středečních prezidentských a parlamentních volbách.

Podle nepotvrzených odhadů svých spolustraníků dlouholetá hlava státu získá až 75 procent hlasů a jeho hnutí Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) bude mít v parlamentu dvoutřetinovou většinu.

Hlavní Mugabeho rival Morgan Tsvangirai a opozice ovšem mluví o "parodii na demokracii" a výsledky předem odmítají.

Regionální pozorovatelé ze Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC), jejichž názor je vzhledem k neúčasti západních pozorovatelů rozhodující při hodnocení voleb v Zimbabwe, ve své dnešní předběžné zprávě označili volby za "svobodné a pokojné".

Tsvangiraie pak vyzvali, aby akceptoval jejich výsledek. Volby nemají být prohlášeny za neplatné, řekl šéf pozorovatelské mise SADC, tanzanský ministr zahraničí Bernard Membe, na tiskové konferenci v Harare.

Šéf pozorovatelské mise Africké unie Olusegun Obasanjo v pátek podle agentury AFP označil volby v Zimbabwe za "svobodné, čestné a hodnověrné". Pozorovatelský tým ale požaduje vyjasnění některých incidentů, jimž "se dalo předejít a které dokonce napovídají porušení zákona," řekl podle agentury AP bývalý nigerijský prezident Obasanjo.

"Předpokládáme, že prezident (Mugabe) získá 70 až 75 procent hlasů," řekl mluvčí ZANU-PF Rugare Gumbo agentuře AFP. "Věřím také, že budeme mít zhruba dvoutřetinovou většinu v parlamentu," dodal.

Podle dosud zveřejněných výsledků zvítězila Mugabeho strana v 52 z celkových 62 volebních obvodů. "Nemůžeme mít méně než 130 až 140 křesel," prohlásil Gumbo.

Poslanecká sněmovna (dolní komora) zimbabwského parlamentu má 210 členů a dosud v ní mělo většinu Tsvangiraiovo Hnutí pro demokratickou změnu (MDC). Dvoutřetinová většina by Mugabeho straně umožnila změnit ústavu. Její poměrně liberální znění teprve v březnu schválili Zimbabwané v referendu.

Někteří voliči nebyli v seznamech

Oficiální výsledek prvního kola prezidentských voleb v Zimbabwe není teoreticky očekáván dříve než v pondělí, připomněla AFP. Předčasné oznamování volebních výsledků nebo odhadů je v Zimbabwe nezákonné a policie už ve čtvrtek varovala, že zatkne každého, kdo tak učiní před oficiálním oznámením Národní volební komise.

Tsvangiraiův tábor už den po hlasování označil volby za "kolosální podvod" a jejich výsledky za neplatné. Neustále poukazuje na masivní manipulace a údajné podvody kolem hlasování.

Četní voliči ve městech - tradičně nepřátelských vůči Mugabemu - prý například nenašli svá jména na seznamech voličů, které byly navíc zveřejněny teprve v předvečer středečního hlasování. To znemožnilo veškeré ověření a námitky.

Devětaosmdesátiletý Mugabe vládne v Zimbabwe od doby, kdy země získala nezávislost, tedy už 33 let.