Kandidátku hnutí ANO pro volby do zastupitelstva hlavního města povede podnikatelka Martina Schopperová. Dvojkou je provozovatel portálu bankovnipoplatky.com Patrik Nacher, trojkou bývalá šéfka české pobočky Transparency International, nyní náměstkyně ministra vnitra Adriana Krnáčová.

Na pátém místě kandiduje vdova po architektovi Janu Kaplickém Eliška Kaplicky. Na dalších místech jsou pak předsedové ANO v Praze 2 a 7 Petr Novotný a Michal Hašek a dále ekonom Radek Lacko. Kdo bude na dalších místech, není jasné.

Na pražské kandidátce ANO nakonec nebude bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, jenž je nyní šéfem Obecního domu spadajícího pod magistrát. Hnutí upřednostnilo lidi, jejichž minulost není s pražskou radnicí nijak spojena. Novinářům to ve čtvrtek řekl předseda hnutí Andrej Babiš.

Nominace ve středu schválil krajský sněm pražské organizace ANO. Dvaačtyřicetiletá Schopperová již dříve založila hnutí Pražané.cz, s nímž chtěla ve volbách kandidovat sama. Ve čtvrtek řekla, že kvůli nabídce od Babiše hnutí opustí a má zájem o vstup do ANO. "Protože máme s Babišem naprosto stejné názory na to, jak by měla Praha vypadat a být řízena, tak to propojení je logické," uvedla.

Schopperová, která je rodilá Pražačka, by se chtěla soustředit především na bezpečnost a čistotu v Praze, dále na dopravní dostupnost, pomoc handicapovaným a hospodaření města. Podle Nachera by Praha neměla být zadlužená a měla být přívětivá k lidem. Krnáčová se chce zaměřit hlavně na transparentnost.

Jedničkou pražské kandidátky měl být původně bývalý primátor Jan Kasl. Po sporech s šéfkou ANO v Praze Radmilou Kleslovou ale předsednictvo hnutí rozhodlo, že lídrem nebude. Kasl bude kandidovat v čele vlastní strany.

Babiš ve čtvrtek připustil, že oproti jiným politickým stranám ANO představuje své kandidáty později. "Trochu nám to trvalo. Jsou to lidi, kteří historicky nemají s magistrátem nic společného," řekl Babiš. Podle Babiše jsou volby do zastupitelstva hlavního města důležité, a proto se bude v kampani sám angažovat. Obecně ale komunálním volbách hnutí nepřikládá takový význam, chce se soustředit spíše na celostátní politiku.

Martina Schopperová

Vybraného lídra už mají strany, které jsou nyní zastoupeny v pražském zastupitelstvu. Vládnoucí TOP 09 povede do voleb primátor Tomáš Hudeček. Lídrem ODS je exprimátor Bohuslav Svoboda, ČSSD si vybrala na první místo kandidátky ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka a komunisté poslankyni Martu Semelovou.

Do voleb půjde i trojkoalice SZ, KDU-ČSL a STAN, kterou povede předseda pražských zelených Petr Štěpánek. Úsvit přímé demokracie povede poslanec Marek Černoch, hnutí Pro Prahu starosta Koloděj Zbyněk Passer a Stranu svobodných občanů exposlanec Jiří Payne. O hlasy voličů bude usilovat i Česká pirátská strana v čele s právníkem Jakubem Michálkem.

Zástupci ANO dosud neupřesnili, s kým by po říjnových volbách rádi spolupracovali.

Obecní volby se budou konat 10. a 11. října.