Adriana Krnáčová má šanci se jako lídryně hnutí ANO stát pražskou primátorkou. Rozhovory s ostatními stranami podle ní začnou v neděli. "Ráno si půjdu zaběhat, nasnídám se a s největší pravděpodobností začneme vyjednávat," říká Krnáčová.

Máte už harmonogram, pořadí, podle něhož budete ostatní strany oslovovat?

Určitě budeme oslovovat strany, které dopadly nejlépe. Koneckonců jsou to všechno demokraticky zvolené strany a budeme respektovat vůli voličů.

To znamená, že se budete snažit upřednostnit strany, které dosáhly silného výsledku?

Určitě.

Od premiéra Bohuslava Sobotky zaznělo, že by bylo dobré formovat koalice stran, které již spolupracují ve vládě. Podobně se vyjádřil i váš předseda Andrej Babiš. Sdílíte tento názor?

Nevylučuji to. Mohlo by to tak být.

Vidíte v tuto chvíli nějaký problém při pohledu na program ČSSD a Trojkoalice, v níž v Praze kandidují lidovci?

Zásadní problém tam nevidím. Důležité je zastavit peněžní toky, které tady tekly někam jinam, a vrátit je Pražanům. Aby se dělaly projekty, které jsou v první řadě užitečné a které tady dlouhodobě chybějí. A je třeba zprovoznit ten úřad, aby se z něj stal normální správní úřad, který neobsazuje první stránky novin. Ale naopak o něm není slyšet a dělá dobře svoji práci. Myslím, že ostatní strany už mají podobné cíle a budeme se snažit je naplňovat. Minimálně to slibovaly.

Nicméně v pražské sociální demokracii jsou lidé, kteří se na vedení města podílejí již roky. Nemůžete s nimi mít problém?

Ale to jsou jednotlivci a ti si musejí vždy odpovídat za své činy. A jsou tam i jiní lidé, s nimiž je možné nastavit spolupráci, která bude užitečná. Ale samozřejmě každý musí odpovídat za to, co udělal. Nedá se to setřít a nemůže to smýt žádná voda.

Znamená to, že do koaličních jednání bude vstupovat i nějaký personální požadavek?

Nevylučuji to.

Předsedkyně pražského ANO Radmila Kleslová říká, že preferuje vznik koalice s výraznou většinou v zastupitelstvu. Shodujete se v tom?

Bylo by to rozumné z toho důvodu, že by se daly lépe prosazovat důležité programy. Ale není to zase úplně nutné, záleží skutečně na tom, kdo bude personálně zastoupen v koalici. Hodně mi záleží na tom, s jakými lidmi budu spolupracovat.

V minulosti se stávalo, že po volbách se personální výhrady hodily za hlavu a strany se pragmaticky spojily. Nebude to stejné i ve vašem případě?

Nevymezuji se vůči nikomu. Jen chci vědět, kdo se v minulém období za co zasloužil. A kdo si uvědomuje, že pochybil. Nikdo není dokonalý, nicméně mám určité požadavky jak na integritu, tak na majetkové přiznání a některé formální záležitosti, které musejí být splněny. A když jsou splněny, nestojí nic v cestě tomu, abychom začali spolupracovat.

V minulosti jste zmiňovala bezpečnostní prověrky, případně majetková přiznání. To platí?

Platí to pro mě pořád stejně. Když to můžu udělat já, tak to může udělat každý. Zveřejnit příjmy a majetek je takovým prvním krokem.

Byla vám vytýkána absence programu. Máte už teď v ruce dokument, se kterým budete jednat?

Dokument je celkem podrobný a je na našich webových stránkách. To, že nám to bylo vytýkáno, bylo částečně i proto, že pochybil náš sekretariát a neposlal jej médiím. Ten program je celkem propracovaný a myslím, že jednotlivá řešení budou vznikat v diskusi s těmi, s kterými chceme vstupovat do koalice.

My sice můžeme mít nějaký pohled, ale aby to bylo užitečné, musejí s tím souhlasit všichni. Budeme se je samozřejmě snažit přesvědčit o tom, že náš návrh v určité oblasti je optimální.

Po volbách se samozřejmě změní politická reprezentace města, lze ale očekávat personální zemětřesení i na magistrátě a v městských firmách?

Podívejte, já se rozhoduji na základě faktů, nikoliv na základě pomluv, případně nějakých šepotů nebo novinových článků. My se musíme podívat na to, jak ty firmy hospodaří a kdo sedí v jejich orgánech. To je jedna věc. Dále jaké jsou tam nastaveny trendy, případně projekty. Podíváme se také do minulosti. A když uvidíme, že to obsazení není optimální, tak ho vyměníme.

Za jak dlouho se vám podaří se na tyto věci podívat, jak říkáte?

No to nevím. To je věštění z křišťálové koule, ale vzhledem k tomu, že máme odborníky, budeme se je snažit rozdělit tak, abychom ten přehled získali co nejrychleji.