Policie v Česku v souvislosti s víkendovými komunálními a senátními volbami dostala přes 100 oznámení na porušení průběhu voleb. Policisté přijali 20 trestních oznámení, která se mimo jiné týkají údajného kupčení s hlasy. Dál policisté museli řešit 30 přestupků a dalších 50 podnětů prověřují, uvedla mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Trestní oznámení se podle Macalíkové týkají porušení paragrafu trestního zákoníku o maření přípravy a průběhu voleb. Do této kategorie spadá i kupčení s hlasy, které bylo o víkendu podle dřívějších informací policie a nevládních organizací zaznamenáno například v Bílině, Litvínově, Chomutově, Nejdku, Praze 10, Brně nebo Kadani.

Podle nevládních organizací se nakupování voličských hlasů stalo v Česku běžným jevem a týká se především sociálně vyloučených lokalit. Podle trestního zákoníku za to hrozí trest od šesti měsíců do tří let vězení.

Další trestní oznámení se podle Macalíkové týkají podezření pro poškozování cizí věci. V médiích se také objevila informace, že policie přijala trestní oznámení kvůli komunálním volbám v Obříství na Mělnicku, kde jedenadvacetiletá studentka tvrdí, že se její jméno dostalo na kandidátku KSČM bez jejího vědomí.

Zhruba 30 přestupků podle Macalíkové souvisí s narušením pořádku ve veřejné správě, za což lze podle zákona o přestupcích uložit pokutu až 30 tisíc korun. Další přestupky byly proti majetku, za ně lze uložit pokutu až 15 tisíc.

Dalších asi 50 podnětů policie dále prověřuje. "Nejvíce oznámení na podezření z nelegálního průběhu voleb jsme měli v Ústeckém a Moravskoslezském kraji," doplnila Macalíková.