Politika se nikdy nedělá v přímém přenosu v otevřených sálech, nýbrž v zákulisí, v kabinetech a předsálích - en parlours. Politika je kabinetní záležitost, tak tomu bylo, je a bude. Podobá se šachové partii: ke kvalitní hře je potřeba čas na rozmyšlenou, v níž hráči asistují sekundanti, kteří dokážou analyzovat pozici a promyslet a našeptávat případné další tahy. A na kvalitě sekundanta často závisí, zda šachový hráč získá, či nezíská titul, zda obstojí, či neobstojí v dějinách šachu.

V politice sekundantům-analytikům říkáme poradci. Někdy jsou to jen oponentní hlasy, které se neberou tak vážně. Někdy naopak ti, kdo určují obsah politiky. V případě premiéra Bohuslava Sobotky, který se stal šéfem vlády bez zahraniční vize, často platí druhá interpretace. Proto ten strach z působení Františka Formánka, který dnes premiérovi radí v otázkách vztahů ČR a USA. Čeští amerikanofilové mají strach z toho, že americké veslo české zahraniční politiky není v těch správných rukách. Zkrátka že pana premiéra vodí někdo, kdo k tomu není tak úplně připraven a kdo přeceňuje svůj vliv, kontakty a své síly.

Upřímně řečeno: problém není ani tak v kvalitě vodiče pana premiéra, ale v tom, že pana premiéra někdo vůbec vodí a může vodit, protože on sám jaksi není tím, kdo umí a chce na tomto poli hrát. V šachu je sekundant opravdu jen mozek navíc, rozšíření možností a pole přemýšlení. Hlavní slovo má hráč, mistr mistrů. V politice je poradce občas tím hlavním politickým hráčem, kterého skutečný politik jen marně hraje. Tak jako Sobotka Formánka.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se