Novou pozici šéfkurátora zřídí pražské Museum Kampa. Od 1. dubna na ni nastoupí Helena Musilová, donedávna šéfka Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze, kterou koncem loňského roku odvolal ředitel Jiří Fajt. O nástupu Musilové do Musea Kampa v pátek informoval člen správní rady Nadace Jana a Medy Mládových Jiří Pospíšil.

Uvedl také, že Museu Kampa roste návštěvnost. Vloni ho navštívilo přes 85 tisíc lidí, což za poslední tři roky znamená dvojnásobný nárůst.

Letošní výstavní program muzeum zahájí retrospektivní výstavou sochaře, malíře a grafika Jiřího Hilmara, sedmasedmdesátiletého představitele české geometrické abstrakce a op-artu. Výstavu tvoří hlavně papírové reliéfy z konce 60. let a kresby a monochromní reliéfy z vrstveného pauzovacího papíru z let sedmdesátých. Výstava nazvaná Adagio začíná tuto sobotu a potvrdá do 17. května.

Základem Hilmarovy práce je téma prostoru. Hilmar jej vnímá především jako prostředí, jehož historické a společenské aspekty jsou formovány člověkem, jak uvedla kurátorka výstavy Ilona Víchová. Lidská existence pro Hilmara není otázkou jedince, ale vzájemnosti, v níž člověk představuje součást vyššího celku, přírody.

Hilmar měl první výstavu v Praze v roce 1967, v té době se soustředil na pohyb, reálný i optický, který sledoval v kinetických objektech a optických papírových reliéfech. Ty jsou vytvořeny z prolamovaného a prořezávaného papíru, který vytváří na první pohled pravidelnou strukturu. Pro jejich „čtení“ umělec počítal s aktivní účastí pozorovatele, který kolem díla prochází. Kinetiku nahrazuje reálný pohyb diváka a vizuální děje vznikající v ploše díla.

V sedmdesátých letech začal Hilmar uplatňovat i další materiály, šňůry, látky a dřevo, přičemž využíval jejich významových kvalit. Od poloviny desetiletí se intenzivně soustředil na problematiku přírody a jejího ohrožení ze strany technické civilizace, na důležitost rovnováhy mezi člověkem a přírodou. Vytváří dřevěné objekty, v nichž třeba latě vzniklé z kmenu stromu opět svazuje šňůrou, spojuje a klíží do nového celku.

Z dalších výstav Museum Kampa letos chystá představení česko-francouzského malíře Jaroslava Serpana, prezentaci nedávno získaných prací na papíře Františka Kupky nebo retrospektivu Vladislava Mirvalda. Dále muzeum uvede výstavu raných olejomaleb Kamila Lhotáka, retrospektivy Toyen a Libora Fáry, výstavu skupiny Šmidrů a stěžejní díla sklářů Libenského a Brychtové.