Prezident Miloš Zeman při jmenování naznačil, jaké úkoly Roberta Pelikána na Ministerstvu spravedlnosti čekají. Zmínil problematiku platů soudců, zřízení soudcovské rady a také nový zákon o státním zastupitelství.

 "Jsem rád, že mě pan Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman informoval, že už jste se v zásadě dohodli na zákonu o státním zastupitelství. Je-li tomu tak, těším se, že tento zákon půjde v dubnu do vlády a později do parlamentu a ke mně,“ řekl prezident. Podle plánu ale má jít návrh zákona v dubnu teprve do připomínkového řízení.

Sám Pelikán ve svém projevu uvedl, že se bude muset zaměřit také na reformu justice a problematiku insolvencí a exekucí. „Funkce se ujímám s pokorou, s odvahou a s odhodláním. Myslím, že všechny ty tři vlastnosti budu nesmírně potřebovat. Čekají mě nelehké úkoly, na Ministerstvu spravedlnosti je mnoho práce. Čeká mě boj s insolvenční mafií, čeká mě boj s těmi, kdo obchodují s lidskou chudobou a čeká mě započetí změn v našem justičním systému, které jsou nezbytné,“ řekl.

Zeman se také ve svém projevu vrátil k okolnostem, které provázely odchod Heleny Válkové z úřadu. Hnutí Ano, které ji do funkce nominovalo, původně tvrdilo, že se s ní na demisi dohodlo, Válková to ale později zpochybnila a řekla, že z vlastní vůle neodešla. „Budete-li svoji práci vykonávat dobře, nikdy sám nepodávejte rezignaci. Budete-li ji vykonávat podle vašeho názoru špatně, tak tu demisi podejte sám. A já pevně věřím, že druhá varianta se nikdy neuskuteční,“ řekl Pelikánovi Zeman. Po jmenování uvedl nového ministra do úřadu přímo na Ministerstvu spravedlnosti premiér Bohuslav Sobotka.

Robert Pelikán vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde nyní přednáší. Advokátní praxi začal v kanceláři Císař, Češka, Smutný a spol, působil také v advokátní kanceláři Linklaters. V roce 2008 spoluzaložil advokátní kancelář Vrána & Pelikán, kterou opustil v roce 2014, kdy se stal ředitelem právní sekce na Ministerstvu financí. Následně byl v červnu téhož roku jmenován 1. náměstkem ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. Jeho hlavní specializací je obchodní právo, především problematika obchodních společností, závazkového práva, práva hospodářské soutěže a řešení sporů. Po vstupu do veřejné správy si nechal výkon advokacie pozastavit.