Seznamy nežádoucích osob, které zamezují konkrétním jedincům vstup do země, jsou podle prezidenta Miloše Zemana nesmyslné. Lidé spolu mají komunikovat, a ne se ignorovat, řekl Zeman v pondělí ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku, když reagoval na to, že Rusko vydalo seznam nežádoucích osob z EU. Mezi nimi figurují i čtyři čeští politici.

"Jestliže spolu lidé nediskutují a jestliže neargumentují, tak mezi sebe staví novou čínskou zeď a železnou oponu. Nedostatek komunikace pak může vést pouze k ještě většímu vyostření konfliktu," uvedl Zeman.

Na ruském seznamu jsou zřejmě jména politiků Karla Schwarzenberga, Marka Ženíška, Jaromíra Štětiny a Štefana Füleho. "Takový blacklist vydaly také Spojené státy americké a Evropská unie vůči lidem z Ruské federace. Rusko nyní odpovědělo obdobným seznamem," řekl Zeman na pondělním setkání s obyvateli ve Veselí nad Lužnicí.

Sankční seznam s 89 evropskými politiky a vojenskými činiteli, kterým Rusko neumožní vstup na své území, předala Moskva tento týden diplomatům Evropské unie. Seznam ale odmítla oficiálně publikovat. Diplomacie Evropské unie v sobotu označila výběr představitelů, kterým byl vstup do Ruska odepřen, za svévolný a neopodstatněný. Brusel vyzval Moskvu, aby upřesnila kritéria, která pro výběr lidí použila. Obdobně se vyjádřily i členské země EU.

Podle nejmenovaného představitele ruského ministerstva zahraničí, kterého v sobotu citovala ruská média, bylo 89 evropských politiků a bezpečnostních činitelů zařazeno na seznam v odpovědi na sankční kampaň, kterou ve vztahu k Rusku vedou některé státy Evropské unie v čele s Německem. Více než polovina lidí z dosud neoficiálního seznamu pochází z Polska, Švédska a tří pobaltských států, které byly kdysi součástí Sovětského svazu. Vůbec nejvíce jmen, a to 18, je z Polska. Na seznamu je ale i větší počet Němců a Britů.