Výsledky loňských voleb do Evropského parlamentu jsou definitivní. Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) ve středu zamítl podnět České pirátské strany. Očekávaným způsobem tak reagoval na nález Ústavního soudu, který minulý týden zamítl návrh na zrušení pětiprocentní uzavírací klauzule v eurovolbách.

"Protože navrhovatel jiné námitky než námitky protiústavnosti zákona ve svém návrhu neuvádí, nemůže být jeho návrh důvodný," stojí v rozhodnutí NSS.

To je závěrečnou tečkou za přezkoumáváním voleb.

Obdobný podnět adresovali volebnímu senátu také zelení, po verdiktu Ústavního soudu jej vzali zpět. NSS proto řízení zastavil.

Ústavní soudci se zabývali uzavírací klauzulí v eurovolbách právě z iniciativy volebního senátu, který jim postoupil podněty Pirátů a Strany zelených, a dočasně přerušil jejich projednávání. Obě strany zůstaly těsně pod pěti procenty, mandáty tak nezískaly.

Ústavní soudci nakonec většinově dospěli k závěru, že klauzule má svůj význam - omezuje roztříštěnost europarlamentu a posiluje jeho efektivní fungování. Poté se mohl k volebním stížnostem znovu vrátit NSS, ve středu mu končila lhůta.

Piráti minulý rok získali 4,78 procenta hlasů, zelení 3,77 procenta. Svorně tvrdili, že klauzule omezuje poměrné zastoupení politických proudů a nemá praktický význam - po eurovolbách nikdo nesestavuje vládu, a tak neexistuje zájem na stabilním a přehlednějším parlamentním prostředí s menším počtem frakcí.

Eurovolby vyhrálo hnutí ANO s 16 procenty hlasů. Získalo čtyři mandáty, stejně jako TOP 09 se Starosty a ČSSD. Po třech křeslech drží komunisté a lidovci. ODS získala dva mandáty, jeden má Strana svobodných občanů.

Nebýt uzavírací klauzule, usedli by místo Miroslava Pocheho (ČSSD) a Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) v europarlamentu zelený Ondřej Liška a pirát Ivan Bartoš.